Horvaatia õhuvägi on lennukiteta, sest Ukrainast saabunud hävitajad osutusid vanarauaks ({{commentsTotal}})

Horvaatia õhuväe MiG-21 2008. aastal
Horvaatia õhuväe MiG-21 2008. aastal Autor/allikas: Nikola Solic/Reuters/Scanpix

Horvaatias on puhkenud skandaal seoses asjaoluga, et õhuvägi on praegusel hetkel sisuliselt hävituslennukiteta. Nimelt osutusid Ukrainas remonditud ja sealt ostetud MiG-21 tüüpi lennukid kasutuskõlbmatuteks.

Sõjaväepolitsei kahtlustab paljusid tehinguga seotud isikuid kelmuses ja meelehea võtmises, selgub Horvaatia ajalehest Jutarnji List.

Vastavalt Horvaatia kaitseministeeriumi ja Ukraina riigifirma Ukrspetsexport vahel tunamullu juulis sõlmitud lepingule pidi firma korraldama Ukrainas seitsme MiG-21 tüüpi hävitaja kapitaalremondi, peale selle pidi Horvaatia ostma firmalt veel viis MiG-21 sõjalennukit, mida varem kasutati Jordaanias.

12 lennukit saabusid Horvaatiasse mullu juulis, kuid viis hävitajat tuli kohe tehnilistel põhjustel maha kanda.

Horvaatia sõjaväepolitsei juurdlusest selgus, et remonditud hävitajad sisaldasid vanu osi Bulgaariast, Alžeeriast ja endisest Nõukogude Liidust ja just need osad ei klappinud Ukraina firma väljastatud dokumentidega. Tagatipuks teatasid Jeemeni õhujõud, et 5 Horvaatiale müüdud hävitajat kuuluvad tegelikult hoopis neile.

Nüüd kaalub Horvaatia MiG-idest koosneva hävitajapargi täielikku asendamist lääneriikide sõjalennukitega. Kaalul on USA sõjalennukid F-16 ja Rootsi sõjalennukid Saab JAS 39 Gripen ning leping nende ostmiseks on juba ette valmistamisel.

Ukraina firmaga seotud untsu läinud tehingule aga kulutati suur hulk raha, mis piiratud eelarvega väikesele riigile on raske hoop.

Tehingu aegne kaitseminister Ante Kotromanović vannub oma süütust ja kinnitas, et tehing hakkas talle kahtlasena tunduma juba üsna varsti pärast selle sõlmimist ning et ta ise esitas peaprokurörile palve tehingu kõiki üksikasju igal tasandil uurida.

Sündmuste edasise käiguga Kotromanović enda sõnul kursis ei olnud, sest nii sõjaväepolitsei kui ka prokuratuur jätnud ta lihtsalt informeerimata. Seetõttu nõuab endine minister, et juurdlus viidaks läbi ka sõjaväepolitseis ja prokuratuuris.

Teised MiG-ide remontimisele spetsialiseerunud firmad muudes riikides kurdavad, et Horvaatia otsustas kergekäeliselt Ukraina kasuks. Näiteks Iisraelis just MiG-ide uuendamisega tegelev ettevõte Elbit väidab, et neile ei tehtud isegi pakkumist.

Kotromanovići sõnul sundis teda Ukraina firma kasuks otsustama sealt pakutav odav hind.

Enne lennukite üleandmist Horvaatiale hiilis Ukraina pool kõrvale katselendude korraldamisest Horvaatia lenduritega, tuues ettekäändeks küll halva ilma, küll leides muid põhjusi. Ka ei lennutatud remonditud ja ostetud lennukeid Ukrainast Horvaatiasse, vaid need transporditi maad mööda, põhjendades seda Ukrainas toimuva relvakonfliktiga.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: