Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eamets: pagulastele tuleks võimalikult kiiresti töökohad leida

Foto: Postimees/Scanpix

Senised kogemused Euroopas näitavad, et kolmandatest riikidest pärit pagulastel kulub rohkem aega tööturule pääsemiseks kui Euroopa-sisestel migrantidel.

Põhja- ja Baltimaade eksperdid arutasid Tallinnas, kuidas kiirendada uussisserändajate ja pagulaste lõimumist ühiskonda ja tööturule, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tartu ülikooli makroökonomika professor Raul Eamets ütles, et kuigi pagulaste tulek Eesti tööturgu lähiaastatel tuntavalt mõjutama ei hakka, on oluline pagulastele võimalikult kiire töökoha leidmine.

"Kui inimesel on soov ja tahtmine, siis peaks tal olema võimalus võimalikult kiiresti tööturule lülituda ja tööle minna, mitte et me tekitame, vähemalt Saksamaa näitel, kunstliku olukorra, kus inimene peab lihtsalt ootama ja abirahadest elama," rääkis Eamets.

Malmö ülikooli majandusteadlane Pieter Bevelander rääkis konverentsil pagulaste lõimumisest tööturule Rootsi ja Kanada näidete põhjal. Tema sõnul saavad Kanadas elavad pagulased Rootsis elavatest keskmisest veidi kõrgemat palka. Osaliselt põhjendab Bevelander seda Kanada riigikeelte - inglise ja prantsuse keele - laia levikuga.

"Me peame immigrantidele rootsi keelt õpetama. Kui te tahate pagulastele head tööturgu, peate te neile eesti keelt õpetama - see on esimene asi. Samuti peate neile õpetama, kuidas Eesti töötab ning kuidas toimib tööturg," selgitas Bevelander.

Ta rõhutas, et keeleõppe tagamisel pagulastele võivad neist kiiresti kujuneda abi saajatest maksumaksjad.

Eametsa sõnul nähtub Rootsi näitest, et pagulaste tööhõive oleneb ennekõike asukohariigist.

"Kui araabia maades on naiste tööhõive madalam, siis Rootsi tulles on nende hõive oluliselt suurem ehk nad lülituvad tööturule. See, kas inimesed lülituvad tööturule või mitte, sõltub ka ilmselt väga palju kultuurilisest kontekstist, kus nad parasjagu asuvad," rääkis professor.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: