Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Politoloog: Reformierakond ei suuda oma valitsuspartnereid taltsutada

Tuleval nädalal täitub valitsusel esimene tööaasta. Opositsioonierakonnad kritiseerivad kõige rohkem valitsuse haldusreformi kava, mille varjus toimuvat erakonnakaaslaste premeerimine. Politoloog Rein Toomla valitsusele pikka iga ei ennusta.

Valitsus on ise esile tõstnud mitmeid esimesel tööaastal langetanud otsuseid, nagu näiteks haldusreform, kaitsekulude tõus, idapiiri väljaehitamine. Samuti õpetajate palgatõus või otsus tõsta tulevast aastast alates kolmelapseliste perede toetust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Valitsusliitu kuuluva IRL-i esimees Margus Tsahkna peab valitsuse esimest tööaastat edukaks, sest algust on tehtud suurte reformidega. Sotsiaalkaitseministrina toob ta näiteks abivahendite reformi.

"Täna me oleme selle reformi tulemusena saanud pildi, mis seis on abivahenditega. Näiteks oli meie jaoks teadmata see, et 2000 inimest, kes on vaegkuuljad, olid 2013. aastast saadik järjekorras, et saada kuuldeaparaati. Tänasel päeval on neil praktiliselt ühe päevaga võimalik saada endale abivahend," rääkis Tsahkna.

Opositsioonipoliitikud märgivad, et valitsuse poolt esile tõstetud reformide seas on hädaabitegevust, mis on tegelikult seni tegemata töö, nagu Eesti idapiiri väljaehitamine.

"Me ju teame, et me oleme Euroopa Liidu ja NATO välispiir. Me selles mõttes peame olema rohkem ette valmistunud, aga jälle, pidi olema see õnnetu Eston Kohveri juhtum, kui silmad avatakse," nentis riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni liige Külliki Kübarsepp.

Haldusreformi kohta ütles Kübarsepp, et selle varjus käib erakonnakaaslaste premeerimine volikogu esimehe, linnapea või vallavanema ametist lahkumise hüvitise kaudu, mida makstakse pärast omavalitsuste liitumist.

"Me näeme, päris mitmes omavalitsuses on toimunud valimisliitude esindajate ametist maha võtmine just selle eesmärgiga, et oma erakonna liikmed sinna üles panna ja nö vabatahtlikkuse nime all omavalitsusreform ära teha," märkis ta ja näitena tõi ta esile Sauel toimunut.

"Ainuke võit on see, et vallavanemaid jääb vähemaks, neile antakse aastapalk ühe korraga kätte, aga sisuliselt avalikud teenused ei lähe paremaks ja teenused maal lähevad inimestele järjest raskesti kättesaadavamaks," ütles omakorda riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Jaanus Karilaid.

Tartu Ülikooli politoloog Rein Toomla lausus, et kui seadusloome osas võib valitsuse tööga rahul olla, siis on samas näha, et Reformierakond ei suuda valitsuse juhtparteina oma partnereid taltsutada. Toomla lisas, et ta ei mäleta sellist juhtumit, kus koalitsioonipartnerid on nii isepäised.

"Tundub, et nad saavad suurepäraselt aru, et ega Reformil ei ole nende asemel kedagi võtta. Ei sobi ei Keskerakond, ei sobi ei EKRE, Vabaerakond võib olla ei taha ise. Ja seda nüüd sotsiaaldemokraadid ja IRL teavad ka suurepäraselt," selgitas ta.

Toomla prognoosib valitsuse elueaks kaks aastat ning ütleb, et järgmine tööaasta tuleb keeruline.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: