Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Savtšenko alustas kuiva näljastreiki: enne Ukrainasse naasmist ei kavatse ta juua ega süüa

Nadia Savtšenko Venemaa kohtus
Nadia Savtšenko Venemaa kohtus Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaal 22 aastaks vangi mõistetud Nadia Savtšenko alustas täna tähtajatut kuiva näljastreiki. Ukraina õhuväelane nõuab, et ta toimetataks koheselt kodumaale tagasi.

Nälja- ja janustreigi algusest teatas Twitteris Savtšenko advokaat Mark Feigin. 

Savtšenko käsitsi kirjutatud pöördumise avalikustas Feigin juba eile.

"Vastuseks Vene võimu kuritegelikule tegevusele minu ja Ukraina suhtes kuulutan välja tähtajatu kuiva näljastreigi, millega alustan 2016. aasta 6. aprillil. Ma nõuan, et mind saadetaks viivitamatult tagasi Ukrainasse. Keelan saata mind tapiga kuhugi mujale kui Ukrainasse! Keelan enda sunniviisiliselt toitmise, samuti keelan viia end vangikambrist kuhugi mujale kui Ukrainasse," kirjutas Savtšenko.

Samuti nõuab rahvasaadik, et tema tapiga saatmise juures viibiksid Ukraina esindajad, Ukraina konsul Doni-äärses Rostovis ja tema advokaadid. Venemaa arstidel ei luba Savtšenko end üle vaadata.

Feigin omakorda selgitas, et ei advokaatidel ega ka Savtšenko õel Veeral pole õnnestunud vangistatud õhuväelast veenda kuivast näljastreigist hoiduma.

Eilsest jõustus ka Savtšenko suhtes langetatud kohtuotsus, sest edasi ta ei kaevanud, kuna ei tunnista Venemaa võimude õigust tema üle kohut mõista.

Meedias on viimasel ajal avaldatud teateid, mille kohaselt võib Savtšenko näiteks vangide vahetamise raames peagi kodumaale naasta. Samas on Kreml korduvalt eitanud selliste kokkulepete olemasolu ja Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov on selgitanud ajakirjanikele, et president Vladimir Putin pole Savtšenko küsimuses mingit otsust teinud.

Ukraina president Petro Porošenko teatas 22. märtsil, et Kiiev on valmis andma piloot Nadia Savtšenko koju naasmise nimel Venemaale kaks Ukraina kätte vangi langenud Vene sõjaväelast, Aleksandr Aleksandrovi ja Jevgeni Jerofejevi. Porošenko väitel on tema Venemaa kolleeg Vladimir Putin sellise vangide vahetusega nõus.

Ukraina riigipea sõnul andis Putin sellise lubaduse nn Normandia neliku kohtumise ajal ja see pidi teoks saama pärast kohtuotsust. "Aeg on seda lubadust täita," märkis Porošenko.

Samas on Venemaa meestest sisuliselt lahti öelnud väitega, et mehed pole enam tegevteenistuses ning sattusid Ida-Ukrainasse omal algatusel eraisikutena. Ukraina võimude poolt terrorismis süüdistatavad Aleksandrov ja Jerofejev on aga korduvalt kinnitanud, et ise pole nad erru läinud.

Rostovi oblasti Donetski kohus mõistis 22. märtsil Ukraina piloodi ja rahvasaadiku Nadia Savtšenko süüdi kõigis süüdistuspunktides. Karistuseks on 22 aastat vabadusekaotust tavarežiimiga koloonias. Lisaks määrati Savtšenkole 30 000 rubla ehk ligi 395 euro suurune trahv "riigipiiri ebaseadusliku ületamise eest".

Savtšenko on juba varem öelnud, et ei kavatse kohtuotsust edasi kaevata, sest tegu pole õigusemõistmise, vaid ette määratud tulemusega näidisprotsessiga. Samuti on Ukraina piloot rõhutanud, et Venemaa kohtul puudub igasugune õigus tema üle kohut mõista.

Ukraina õhujõudude vanemleitnant, kopteri Mi-24 piloot Nadia Savtšenko langes Ida-Ukraina Kremli-meelsete võitlejate kätte vangi möödunud aasta 17. juunil Luganski lähistel ning viidi hiljem Venemaale.

Venemaa uurimiskomitee väitel ületas Savtšenko valedokumentidega riigipiiri, väites, et on põgenik, ning arreteeriti alles seejärel.

Venemaa võimud süüdistavad Savtšenkot selles, et ta oli mullu 17. juunil Luganski lähistel miinipildujatule korrigeerijana osaline Vene telekanali Rossija-1 töötajate Igor Korneljuki ja Anton Vološini surmas. Lenduri advokaadid väidavad aga, et sel ajal oli ta juba vangistatud.

Nii Savtšenko ise kui ka Ukraina juhid on kõik Kremli süüdistused tagasi lükanud. Piloodi vangistamist ja tema üle peetavat näidisprotsessi on kritiseerinud ka paljud lääneriigid ja rahvusvahelised organisatsioonid, mille esindajad on kutsunud üles Savtšenkot vabastama.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: