Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Süüria valitsusväed alustasid pealetungi Aleppo eeslinnale

Süüria valitsusväed Aleppo lähistel
Süüria valitsusväed Aleppo lähistel Autor/allikas: George Ourfalian/AFP/Scanpix

Süüria valitsusväed ja nende liitlased alustasid täna suurt pealetungi mässuliste kontrolli all olevale Aleppo eeslinnale. Vaatlusgruppide hinnangul on tegemist suurima sõjalise operatsiooniga, mis on pärast vaherahu kehtestamist veebruaris Süüria territooriumil toimunud.

Aleppo lõunaosas alanud võitlused on seavad järjest enam kahtluse alla vaherahu, mida USA ja Venemaa vahendasid ja millega loodeti panna alus rahuprotsessile, mis lõpetaks viis aastat kestnud kodusõja, vahendas Reuters.

Genfis peetavad rahukõnelused on samuti takerdunud, kuna opositsiooni ega Süüria valitsuse esindajad ei ole suutelised leidma kompromissi põhilises küsimuses - president al-Assadi tulevikus. Uus läbirääkimiste voor peaks algama järgmisel esmaspäeval.

Mässuliste sõnul on Süüria valitsusväed korraldanud Aleppo lõunaosas mitu õhurünnakut. Rünnakute piirkonnas tulistas al-Qaedaga seotud al-Nusra rinne teisipäeval alla Süüria õhujõudude lennuki ning vangistas selle piloodi.

Ühtlasi haaras al-Nusra rinne, millele koos ISIS-ga vaherahu tingimused ei kehti, eelmisel nädalal enda kontrolli alla Aleppo eeslinna. Äärmuslaste pealetungi käigus hukkus hulgaliselt Süüria valitsusvägede sõdureid ja samuti hukkus lahingus 11 Hezbollah võitlejat, kes toetasid valitsusvägesid.

Süüria valitsusväed teatasid, et tänased rünnakud olid suunatud just al-Nusra rinde vastu ning pealetungi toetati suurtükitule ja õhurünnakutega. Lisaks sellele märgiti, et tänased manöövrid olid vastuseks mässuliste poolt korraldatud vaherahu rikkumistele. "Need õhurünnakud jätkuvad kuni kõik mässulised annavad alla," märgiti valitsusvägede avalduses.

Nii opositsioon kui ka Süüria valitsus on teineteist süüdistanud vaherahu tingimuste rikkumises. Relvarahu on senini toiminud suhteliselt efektiivselt, kuna paljudel rindejoontel on lahingtegevus, kas lõppenud või märkimisväärselt aeglustunud.

Kuigi vaherahulepe ei hõlma al-Nusra rinde võitlejaid, siis on äärmusrühmitus saatnud oma võitlejaid samasse piirkonda, kus asuvad opositsiooniliste mässuliste positsioonid, kes vaherahu raames on võitlemise pidanud lõpetama.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: