Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Politsei korjab oksjonikeskkonnas äritsetud külmrelvad ära

Väike valik kollektsiooni täiendamiseks
Väike valik kollektsiooni täiendamiseks Autor/allikas: ERR

Politsei leidis oksjonikeskkonnas osta.ee hulga kuulutusi, milles inimesed ja vähemalt ka üks ettevõte müüsid tsiviilkäibes keelatud külmrelvi - nüüd võtab politsei kõigi ebaseaduslike tehingute pooltega ühendust ning korjab külmrelvad ära.

Oksjonikeskkonnas osta.ee kaubeldi aktiivselt tsiviilkäibes keelatud külmrelvadega ning kuigi otsest karistust pole ükski omaalgatuslik relvaärimees veel saanud, siis peavad keelatud relvade omanikud oma kaubast loobuma, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Näiteks oli võimalik oksjonikeskkonnas üleval erinevaid tääke, eriväelase taskulamp, mille pikk ja mugav käepide on kasutatav nuiana, samuti 15 euro eest kolmest viskenoast koosnev komplekt.

Suurem osa pakutud kaubast leidis ka ostja, enne kui politsei saatis keskkonna pidajale osaühingule AllePal hoiatava kirja.

Nimelt on Põhja prefektuuri lubadeteenistuse vanema Sven Põierpaasi sõnul tegemist tsiviilkäibes keelatud või vähemalt piiratud kasutuses relvadega.

"Põhiliselt lähtutakse ikkagi nendest otstarvetest, milleks see ese on valmistatud. Ja kas tal on ka mõni muu eesmärk peale selle, et sellega tekitada raskeid kehavigastusi teistele inimestele," nentis politseinik.

Relvaseaduse järgi võib inimest, kes tsiviilkäibes keelatud külmrelva müüb, ostab või ka lihtsalt omab, karistada kuni 800 euro suuruse trahviga.

Põierpaas tõdes, et tihtilugu kauplevad inimesed keelatud kaubaga puhtalt teadmatusest.

"Võibolla on jäänud ka politseipoolne kampaania selles osas natuke puudulikuks. Püüame siis seda viga ka parandada ning rohkem teavitada, millised külmrelvad on lubatud ja millised on keelatud," ütles ta.

Mis puudutab oksjonikeskkonna pidajat, siis teda Põierpaasi sõnul vastutusele võtta ei saa, kuna OÜ AllePal pakub ainult platvormi.

Ettevõtte juhatuse liikme Gunnar Valge sõnul teevad nad ametivõimudega koostööd ning kaebuse korral võtavad keelatud kuulutuse keskkonnast maha.

"Ega pildi järgi meie ju ei tea, mis on mis. Sageli on nii, et mingeid asju tuleb ekspertiisi saata, et kindlaks teha, kas nad kuuluvad mingisse kategooriasse või mitte. Ja koostöö on mitte ainult politse vaid ka tolli ja kaubamärkide omanikega. Kui tehakse mingeid ebaõigeid müüke, mille müügiõigust ei ole, siis need tuleb kinni panna," kinnitas Valge.

Seda, kas keelatud kauba müüjale ka oksjonikeskkond mingid sanktsioonid kehtestab pole veel selge.

"See sõltub sellest, kas on tekitatud mingisugust kahju või on rikutud lepingut. Sageli on sanktsiooniks ka see, et hoiatatakse või kutsutakse korrale seda müüjat," ütles Valge.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: