Koolides võidakse korraldada narkoaudit ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Klass
Klass Autor/allikas: PP/Scanpix

Nii koolid, politsei kui sotsiaalministeerium näevad, et Eestil oleks tarvis konkreetsemat infot selle kohta, kus koolides ja klassides on narkootikumidega suuremad probleemid ning üks võimalik lahendus võib olla auditis, mille käigus otsitaks narkoainete jälgi kooliruumide pindadelt ja esemetelt.

Tartu Mart Reiniku kooli direktor Enn Ööpik ütles ERR-i raadiouudistele, et oleks vaja selgitada, kui suured probleemid eri koolides narkootikumidega on.

"Ega meil peale kahtluste ja kõhkluste suurt ei ole selles valdkonnas. Meil on väga keeruline mingisuguste vahenditega midagi tõestada ja isegi siis, kui me kedagi võiksime kahtlustada," nentis Ööpik.

Sama meelt on Põlva politseijaoskonna juht Helmer Hallik, kelle sõnul vajaks ka politsei rohkem infot selle kohta, kus konkreetselt probleemide teravik paikneb.

"Kui seda infot meil koguneb, et kuskil koolis, klassis on suur tõenäosus, et lapse tervis võib kannatama hakata, sest ta tarvitab narkootilisi aineid, siis sellele järgnevad juba järgmised sammud politsei poolt," kinnitas Hallik.

Hallik märkis, et narkootiliste ainete jälgi peaks otsima mitte ainult nendes koolides, kes sellise teenuse ise sisse ostavad, vaid ka mujal haridusasutustes. Nimelt võivad paljud koolid olla küll probleemidest teadlikud, kuid püüavad neid lahendada nö siseringis.

"Meil on küllalt haridusasutusi veel, kus proovitakse ise hakkama saada ja selle tõttu, et „meie kooli maine ei kannatakse“. Nad siiralt usuvad, et saavad ise hakkama aga paraku meie erinevad tööpraktikad näitavad, et koostöös on kindlasti parem ja võimalused midagi ära teha suuremad," kinnitas ta.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul väärib narkoauditi mõte kindlasti kaalumist.

"Me oleme seda kaardistanud regulaarsete õpilaskäitumusuuringutega. Eks sellel metoodikal on omad plussid ja kindlasti ka omad miinused. Kui on täiendavaid testimisviise, siis kahtlemata sotsiaalministeerium ja mina isikikult sellele kuidagi vastu ei ole," kinnitas minister.

Olenemata sellest, kellelt narkoauditid tellitakse, kaasneb sellega ühele koolile ligi 250 euro suurune kulu ning kõigi koolide peale kokku on summa märkimisväärne, kuid seda, kas sotsiaalministeerium võiks auditite tegemist rahastada, Ossinovski lubama ei tõtta.

"Koolipidajad on meil üldjuhul kohalikud omavalitsused. Ja kahtlemata on sellest huvitatud haridussüsteem tervikuna. Loomulikult ka politsei. Sotsiaalministeeriumi hinnangul võiks see olla ikkagi siseministeeriumi ja haridusministeeriumi koostöö küsimus," märkis Ossinovski.

Sarnane audit tehti Leedus, kus 120-st kontrollitud koolist leiti narkojälgi enam kui 70-s.

Eestis tehti narkoainete teste esimest korda Tallinna Kunstigümnaasiumis. 2012. aastal MTÜ Narkovaba Eesti poolt korraldatud testimisel leiti jälgi nii kanepist kui amfetamiinist. 

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: