"Välisilm": Venemaa uus välispoliitiline doktriin peab rõhutama Venemaa kasvavat tähtsust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Anton Novoderezhkin/TASS/Scanpix

Vene välisminister Sergei Lavrov teatas nädalavahetusel Moskvas toimunud Venemaa välis- ja kaitsepoliitika nõukogu koosolekul, et president Vladimir Putin andis tema ametkonnale korralduse töötada välja riigi uus välispoliitiline doktriin. Dokument peab rõhutama Venemaa üha kasvavat tähtsust maailma asjades kaasarääkimisel ja otsustamisel

Ilmselt hakkavad uues doktriinis peegelduma seisukohad, mida Lavrov avaldas oma jaanuarikuisel suurel pressikonverentsil ja ka Vene välisministeeirumi ajakirjas Russia in Global Affairs kuu aega tagasi ilmunud pikemas Vene välispoliitika analüüsis, vahendas "Välisilm".

Moskva on võtnud kindla kursi, rõhutamaks, et kui nad seni on olnud n-ö tugeva Lääne, konkreetselt USA, surve all, kes on soovinud neid kuidagi alla suruda, siis nüüd on Venemaa ise häälekamalt maailmaasjades kaasa rääkima asunud ja Lääs peab varem või hiljem sellega arvestama hakkama.

"Seni näeme mittekonstruktiivse ja ohtliku käitumise jätkumist Venemaa suhtes, sealhulgas NATO tugevdamist meie piiride lähistel ja Euroopa ning Aasia raketikaitsesüsteemide loomist USA poolt, millesse Ühendriigid on haaranud ka Euroopa ja Kirde-Aasia riigid. Usume, et sellised sammud on destabiliseerivad ja lühinägelikud," rääkis Lavrov.

Sel nädalavahetusel tuli Lavrov tagasi teema juurde, mis nii pressikonverentsil kui ka oma pikemas välispoliitilises artiklis rõhutas, et maailmas on praegu palju ebaselgust ja selle taustal on sündimas uus maailmakord, kus Venemaal on oluline roll.

"Selgusetuse periood maailmapoliitikas jätkub, võimatu oleks ühe käeliigutusega vastata kõigile probleemidele või luua "maagilist valemit" kõigi probleemide lahendamiseks. Uus doktriin peegeldab tõsiasja, et maailm on liikumas uue, polütsentrilise arhitektuuri juurde globaalpoliitikas ja see põhineb ideaalvariandis juhtivate võimukeskuste omavahelisel suhtlusel, mis aitaks leida lahendusi globaalprobleemidele," selgitas minister.

Kindlasti hakkab uues doktiinis seisma Vene juhtkonna seisukoht, et maailmapoliitikas tuleb olla mitte idealist, vaid pragmaatik. Igal riigil on oma kindlad huvid, huvipiirkonnad ja teiste siseasjadesse ja huvidesse sekkuda ei tohi.

"Oleme valmis konstruktiivseks koostööks meie Lääne partneritega, sealhulgas Euroopa ja USA-ga. Oleme avatud järk-järgulisele koostöö arendamisele nendega, kuid üksnes ja eksklusiivselt võrdsetel ja vastastikkku kasulikel alustel ilma teineteise siseasjadesse sekkumata ja respekteerides teise poole põhihuve," rääkis Lavrov.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: