ERR Strasbourgis: Euroopa Parlament kaalub direktiivi, mis ühtlustaks EL-i liikmesriikide andmekaitseseadused ({{commentsTotal}})

Internet
Internet Autor/allikas: Dennis Skley / Wikimedia Commons

Euroopa parlamendis on täna otsustav päev kahe aasta jooksul väljatöötatud andmekaitse paketile, mis peaks tagama, et üle Euroopa on inimestel samasugused õigused isikuandmete töötlemise puhul.

Andmekaitsereformi eesmärk on anda internetikasutajatele Euroopa Liidus parem kontroll oma isikuandmete üle ja reguleerida andmete edastamist kolmandatesse riikidesse. Lihtsamalt öeldes peaks igal inimesel olema õigus valida, kellele ja milliseid andmeid ta internetis annab ning nõuda üleliigse teabe kustutamist ja nii igal ajahetkel, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Andmekaitse paketi ühe osa raportöör Euroopa Parlamendi saadik Marju Lauristin tõdes, et kõik on juba oodanud uut reformipaketti. "Kõige suurem osa sellest on andmekaitsemäärus, mis asendab kõikide liikmesriikide andmekaitseseadused ja on otse rakendatav," rääkis Lauristin.

Ammu on teada, et internetti kasutades jätame küberruumi endast teabe kujul "jälgi" maha. "Uus regulatsioon püüab luua väga selged reeglid, mis peavad tagama, et iga inimene oleks oma andmete omanik," toonitas Lauristin.

Eurosaadiku sõnul on Eesti kodanikele ja ettevõtetele tagatud normaalne andmekaitse, kuid kõigis Euroopa riikides see nii pole. Kui Euroopa Parlament direktiivi hääletusel heaks kiidab, siis tuleb kõikidel liikmesriikidel direktiivi täitma hakata 2018. aasta kevadest. "Eesti andmekaitseinspektsioon on teinud väga head tööd, mistõttu Eesti jaoks ei sisalda see määrus nii palju uut, kuigi ka Eesti jaoks on direktiivis uusi momente. Samas mõnede liikmesriikide jaoks on see väga tõsine samm hoopiski uue situatsiooni poole," märkis Lauristin.

Direktiiv kasvatab ettevõtjate kohustusi

Advokaadibüroo Triniti vandeadvokaat Karmen Turk ütles, et kindlasti on uues andmekaitsepaketis tarbija seisukohast palju head, kuid ettevõtjate kulud teabe töötlemise osas kindlasti kasvavad. "Inglismaal viidi ettevõtjate seas läbi uurimus ja sealt nähtub, et 77 protsenti ettevõtjatest arvavad, et uue direktiiviga kasvab nende finantskoormus oluliselt," rääkis Turk.

Tema hinnangul võib finantskoormuse kasv tõeks osutuda ja seda tõestavad ka mitmed faktid. "Kehtima hakkaks absoluutne miinimumi nõue ehk isikuandmeid võib töödelda ainult siis, kui muul võimalusel pole võimalik tulemust saavutada. Seega isikute vaatevinklist on see kõik väga tore," leidis Turk.

Täna on Strasbourgis üsna märgiline päev, sest kunagi varem pole ühel päeval tulnud arutlusele kahe Eesti raportööri raportid. Kui esmalt esitletakse Marju Lauristini raportit, siis mõned tunnid hiljem Indrek Tarandi raport Euroopa Parlamendi eelmise aasta tulud-kulude eelarvestusest.

Toimetaja: Allan RajaveeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: