Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Võrumaal loodi Eesti lambakasvatajate ühistu

Foto: AP/Scanpick

Oma 20. sünnipäeva tähistav Võrumaa masinaühistu tegi tegevuses kannapöörde ja moodustas Eesti lambakasvatajate ühistu. Selle eesmärk on aidata lambakasvatajaid eelkõige uute turgude leidmisel ning toodangu turustamisel.

Võrreldes teiste põllumajandussketoritega saab lambakasvatuse kohta öelda, et olukord on stabiilne. Vaatamata sellele on aga sealgi oma kitsaskohti, mis vajavad lahendamist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Põhiprobleem on turustamine ja selle taga hakkab rolli mängima lammaste kvaliteet ja mahud. Mida rohkem suudetakse koostööd teha, seda efektiivsemaks suudetakse seda majandusharu viia," ütles lambakasvatajate seltsi juhatuse liige, Latika talu peremees Priit Hinto.

Just neil eesmärkidel täna Võrumaa masinaühistus kannapööre tehtigi ning otsustati moodsutada Eesti lambakasvatajate ühistu.

"Et eelkõige aidata lambakasvatajaid turustamisprobleemides ja ka karjade kvaliteedi ühtlustamisel," selgitas Võrumaa masinaühistu juhatuse esimees Rainis Ruusamäe.

Väike-Roosu talu noorperemees Ivar Roosenberg, kelle käe all on kasvamas ligi 200-pealine põhikari, loodab, et loodud ühistu aitab hoida lambaga seotud tootmisahela võimalikult talunike endi käes ning samas avada uusi turge.

"Üksiktalunikul on ekspordivõimekust väga vähe ja eks kogu meie edu seisneb ainult selles, kui palju me suudame riigist välja viia," ütles Roosenberg.

Ootusi on aga teisigi. "Et see tagaks mingi stabiilsuse ja järjepidevuse, et ma viie aasta pärast ka kuhugi lambaliha saaks müüa," lisas Roosenberg.

Kogu ettevõtmisel oli aga teinegi pool - nimelt tuli sellise ühistu loomine suure üllatusena Eesti lambakasvatajate seltsile, kes seni on pigem toetanud piirkondlike ühistute tekkimist.

"Tuli küll üllatusena, aga põhilised kitsaskohad on see, et Eesti inimene ei ole nii koostööaldis ja ma olen natuke kõhkleval seisukohal, kas Lääne-Viru lambakasvatajad usaldavad piisavalt Lõuna-Eesti lambakasvatajaid, et tulla ühe mütsi alla," kommenteeris Priit Hinto.

Rainis Ruusamäe märkis, et kui tekib veel ühistuid, siis on ainus tee moodustada ühine nõukoda, mille kaudu ühiselt asju ajada.

Lambakasvatajate ühistu on lähiajal plaanis moodustada ka Saaremaal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: