Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Analüüs: selline on ISIS-e võitleja – enam kui 70-st riigist, haridustase keskmisest kõrgem, 12 protsenti valmis enesetapurünnakuks

Rühmituse ISIS võitleja. Illustreeriv foto.
Rühmituse ISIS võitleja. Illustreeriv foto. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Äärmusrühmituse ISIS seest pärineva juhusliku andmestiku analüüsi põhjal võib järeldada, et terrorirühmituse võitlejate seas on enam kui 70 riigi kodanikke, ilmnes teisipäeval USA-s avaldatud uuringust.

Andmed pärinesid ISISe jooksikult, kes andis need telekanalile NBC. NBC edastas seejärel 4600 dokumenti terroritõrjekeskusele (Combating Terrorism Center - CTC), mis asub küll West Pointis, ent on sõjaväeakadeemiast sõltumatu.

Tegemist on ühega mitmetest ISISst puudutavatest ulatuslikest leketest sel aastal.

Tuhanded arvatavad ISISe registreerimisdokumendid lekkisid jaanuaris Süüria opositsiooni võrgulehele ja märtsis teatasid Saksa päevaleht Süddeutsche Zeitung ja Saksa raadiojaamad samasugustest andmetest. Juurdepääsu materjalidele said ka Saksa julgeolekuteenistused.

CTC ütles, et kõrvutades NBC-st saadud dokumente sarnaste, USA kaitseministeeriumi kasutuses olevate "paberitega" suudeti leida kinnitust 98 protsendile materjalist.

Värvatute poolt araabia keeles täidetud dokumendid hõlmavad umbes 30 protsenti arvatavalt 15 000 uuest võitlejast, kes aastail 2013-2014 Süüriasse läksid.

"Analüüs ei andnud mitte üksnes tervikpilti võitlejatest, kuid ka sissevaate sellesse, kuidas ISIS püüab uusi liikmeid hinnata, teha kindlaks nende võimeid ja tulla toime väga mitmepalgelise uute liikmete seltskonnaga," seisis CTC saidile üles riputatud avalduses.

ISISega liitujad näivad keskmiselt paremini haritud

Vastsed võitlejad olid vanuses 12-70 eluaastat, nende keskmine vanus oli 26-27. Isehakanud kalifaadiga ühinenute seas oli ka umbes 400 alla 18-aastast.

Kõige enam uusi võitlejaid ehk 579 oli Saudi Araabiast, järgnesid tuneeslased (559), marokolased (240), türklased (212), egiptlased (151) ja venemaalased (141).

Prantsusmaalt oli pärit 49, Saksamaalt 38, Liibanonist 30, Suurbritanniast 26, Austraaliast 11 ja Kanadast seitse võitlejat, kuid mitte ühtegi Ühendriikidest.

Kolmkümmend protsenti ütlesid end olevat abielus, 61 protsenti vallalised, kaheksa protsendi kohta andmed puudusid. 1371 ütlesid, et on lõpetanud keskkooli, 1028 väitis end olevat käinud ülikoolis.

"Rühm näib olevat üldiselt hästi haritud, arvestades nende riikide vastavat ÜRO statistikat," seisab raportis.

Dokumentidest ilmnes, et ISIS-e värbamisametnikud küsitlesid uustulnukaid, et kindlaks teha nende sobivus erinevatesse rollidesse oma aparaadis.

"Islamiriik vajab küll enesetapupommitajaid, kuid sellel on vaja ka inimesi, kes täidaksid tavasõdurite, šariaadiametnike, politsei ja julgeoleku- ning administratiivrolle," kirjutab CTC.

Ligi kümme protsenti värvatutest ütles end olevat enne džihaadis osalenud, 12 protsenti kinnitas, et on valmis sooritama enesetapurünnakuid.

Üks lahter oli kõigis dokumentides vähemalt esialgu tühi: surmakoht ja -kuupäev.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: