Agronoom: kanepi kasvatamine on teraviljast tulusam ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kanepipõld
Kanepipõld Autor/allikas: Panther Media/Scanpix

Tänase kanepikonverentsil, kus otsiti võimalusi võtta kanep ka ehitusmaterjalina kasutusele, väitis ettevõtte Tootsi Peenar juhatuse liige ja peaagronoom Marko Tootsi, et põllumajandusliku kanepi kasvatamine on praegu tulusam kui teraviljaga tegelemine.

Eestis kanepist ehitusmaterjali tootmine alles lapsekingades, kuigi Lätis on ettevõte, kes sellega juba tegeleb, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Marko Tootsi on üks põllumees, kes kasvatab Põlvamaal põllumajanduslikku kanepit. Nii nagu paljud kanepikasvatajad on ka tema keskendunud oma kümnel hektaril õlikanepile. Mehe sõnul on see väga tulus äri.

"Tulusam kindlasti kui mõne muu teraviljaga tegelemine. Mina kasvatan sellist sorti nagu Finola, mis on puhtalt õlikultuur. Samas saab siit ka kiudu, aga temal ei ole see nii hea nagu mõnel kiutaimel," rääkis Tootsi.

Eesti põllumajandusmuuseumi vanemteadur Ellen Pärn ütles, et praegusel ajal on Eestis levinud ennekõike kanepi kasvatamine õli saamise eesmärgil. "Seda õli ja selle tooteid propageeritakse, kuid kiu pool on jäänud tahaplaanile," möönis ta.

Pärn lisas, et pika ajalooga kanep on Eestis justkui taas narkootilise kuulsuse varjusurmast pead tõstmas ja jõudmas inimeste teadvusse ka kui toiduaine ja ehitusmaterjal.

Just viimasega tegeleb ka Eesti Maaülikooli professor Jaan Miljan. Tema sõnul on kanep tuntud eelkõige kui soojustusmaterjal ja Lätis on ettevõte, kes tegeleb kanepist ehitamisega. Ka Maaülikool teeb tänavu esimesed katsetused.

"Tööstusliku partii saame Jõgevamaalt, kanepi vart töötleme ümber Lätis. Kui see töödeldud materjal käes on, siis hakkame vaatama, mis me teeme," rääkis Miljan senistest katsetustest.

Miljani sõnul ei kasutata kanepit Eestis ehituses, sest põllumehed rahuludvad seemne müügist tulnud tuluga ja ei ole seni näinud vajadust kanepist saada veel lisandväärtust.

Lisapotensiaal peitubki professori sõnul ehitusmaterjali arendamises.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: