Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tehnikalahendused võtavad rutiinse töö üle, kuid inimene jääb suunajaks

Praegu, mil tehnoloogia areng on kiire, tekib küsimus millistele inimestele jääb tulevikust tööd ja millistele oskustele inimesed tööturul panustama peavad või asendavad meid kõiki efektiivsed masinad.

Täna Mektorys toimunud OSKA ehk tööjõu- ja oskuste vajaduse prognoosi esimeste tulemuste tutvustamisel öeldi, et tulevikus asendavad tehnoloogilised lahendused rutiinseid töökohti, kuid inimeste roll jääb, vahendas "Aktuaalne kaamera".

OSKA-programmijuht Tiia Randma ütles, et neil elualadel, kus rohkem tegemist inimlikkusega ja inimese võimega ootamatus olukorras reageerida millelegi, masin veel inimest asendada ei saa. Kuid see tähendab, et inimesed peavad hakkama tegema targemat tööd. Randma sõnul peab inimene olema ikkagi see, kes suunab näiteks robotite tööd.

Randma tõi näite arvestuse alalt, kus programmid on need, mis omavahel arveid vahendavad ja tehinguid teevad. "Aga inimene peab olema see, kes programmile ütleb, milliseid tehinguid teha, ja ta oskab analüüsida seda, mida nende tehingute tulemusel võib edaspidi juhtuda ja milliseid otsuseid teha."

OECD tööturupoliitika ja -analüüsi divisjoni juht Mark Keese märkis, et väga rutiinsed ülesanded jäävad robotite ja masinate pärusmaaks.

"Need on tööd, mis kohe kindlasti tulevikus kaovad. Kuid ülesanded, mis kaasavad inimestevahelise suhtluse oskust, kommunikatsiooni oskust, probleemide lahendamist, otsuste langetamist, loovust või ettevõtlust - selliseid töökohti masinad üle ei võta," ütles Keese.

"Vähemalt veel mitte. Kes teab, mis saja aasta pärast meid ees ootab. Kuid ettenähtavas tulevikus on sellistele töökohtadele kõrge nõudlus ja me peaks tagama, et inimesed investeeriks sellistesse oskustesse," lisas ta.

Kuidas aga valmistada ette suunamaks inimesi tööturule, kus olukord on kiires muutuses? Mark Keese sõnab, et inimesi tuleb õpetada õppima. "Inimestel on vaja häid põhioskusi, mis aitaksid neid elus edasi õppida ja areneda."

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: