Lobjakas presidendivalimistest: Rõivas ei kontrolli olukorda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Poliitikavaatleja Ahto Lobjakas
Poliitikavaatleja Ahto Lobjakas Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Raadio 2 saate "Olukorrast riigis" saatejuht, kolumnist Ahto Lobjakas ütles Reformierakonna presidendikandidaadiks pürgijate Siim Kallase ja Marina Kaljuranna vastasseisu kommenteerides, et partei esimees Taavi Rõivas ei kontrolli olukorda.

"Olukorrast riigis" saatejuht Andrus Karnau tõdes, et see nädal on olnud presidendivalimiste mõttes tähelepanuväärne.

"Kui me eelmisel pühapäeval arutasime Siim Kallase kõnet, siis ma arvasin, et tõenäoliselt sellele suurt midagi ei järgne, et järgneb vaikelu, kus mõned kandidaadid on justkui põranda all. Aga läks teisiti. Kohe esmaspäeva hommikul teatas Marina Kaljurand, et tema ei kavatse hakata pidama kõnesid, kus ta lähtub oma mälestustest ehk alustas nädalat tugeva solvanguga oma konkurendi aadressil. Mulle jäi see meelde, ma kardan, et see jäi meelde ka kümnetele tuhandetele valijatele, poliitikutest rääkimata, et nädal algas solvanguga. Pärast seda aga hakkas päev-päevalt tulema tulevärki," rääkis Karnau.

Lobjakas märkis, et see solvang oli oluline moment.

"See näitab mitte ainult midagi meie poliitilise kultuuri kohta, vaid see näitab ka seda, et Reformierakonnas, mis on juba kuu aega valmistunud Kaljuranna ja Kallase omavaheliseks surmavõitluseks, ei toimi järelikult juhatuse tasandil kokku lepitud printsiip, et kandidaadid teineteist teravalt ja mustalt ei ründa. Nad mõlemad olid kutsutud paar nädalat tagasi Taavi Rõivase juurde ja andsid selle lubaduse," rääkis Lobjakas.

"Kaljurand pole sellest kinni pidanud, mis näitab meile seda, et Rõivas teatud mõttes ei kontrolli olukorda ja sellele viitas minu arvates väga oluliselt ka Andrus Ansip, kes andis väga märgilise intervjuu kolmapäeval, kus ütles põhimõttelsielt ära ise selle, mis on tegelikult kõige olulisem - tema arvates on kõige olulisem see, et Reformierakond ei saa endale või ei tohiks saada presidendikohta. Ansip ütles muu hulgas ka seda, et Rõivasel on kohustus see asi parlamendis läbi viia ja viitas tugevalt sellele, et Rõivas pole sellel rindel seni millegagi silma paistnud," lisas saatejuht.

Karnau tuletas meelde, et Rõivas siiski tegi pärast Reformierakonna juhatust avalduse, milles võttis endale ülesandeks ja kutsus ka teisi parteisid üles tegutsema selle nimel, et saada uus president valitud riigikogus.

Lobjaka sõnul oleks see aga olnud üllatav, kui Rõivas poleks sellist avaldust teinud.

"Aga mida ta reaalselt teinud on? Tuleme tagasi selle argumendi juurde - solvangud lendavad ühest seinast teise Reformierakonna sees kandidaatide vahel ning ei ole mingisugust märki sellest, et ehitatakse koalitsiooni riigikogus," selgitas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: