Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Inimõiguste Keskuse ekspert: kolme guinealase väljavaated Eestis uut elu alustada on olematud

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti Inimõiguste Keskuse (EIK) õiguseksperdi Kristi Toodo sõnul on kolme Harku kinnipidamiskeskusest pealinna tänavatele sattunud väidetava Guinea kodaniku väljavaated Eestis või Euroopa Liidus uue elu alustamiseks olematud, kuna isikud otsustasid riigi koostööst loobuda hoolimata sellest, et EIK-i nõustajad neile seda soovitasid.

EIK-i õigusekspert Kristi Toodo ütles ERR-i uudisteportaalile antud kommentaaris, et EIK-i õigusnõustajad on nädalavahetusel meedia fookusesse sattunud illegaalsete Guinea isikutega korduvalt Harku kinnipidamiskeskuses kohtunud. "Neile on selgitatud erinevaid menetlusi, koostöö olulisust politsei- ja piirivalveametnike ning kolmanda sektori esindajatega. Samuti on neid hoiatatud võimalike tagajärgede eest valeandmete ja -ütluste esitamise korral," sõnas Toodo.

Seejuures märkis õigusekspert, et noormeestel pole õigust ühelegi täiendavale teenusele peale välitmatu sotsiaalabi, mis tagab toidu, riietuse ja ajutise majutuse kodutute varjupaigas. Samuti on neil õigus vältimatule arstiabile.

"Eraldi majutuskeskust neile hetkel rajatud ei ole ning erinavalt pagulastest ja varjupaigataotlejatest, ei ole sellele sihtrühmale abi osutamas ka ükski MTÜ," sõnas Toodo. EIK-i ekspert lisas, et liikudes mõnda teise Euroopa Liidu liikmesriiki, ei muutu isikute staatus ega suurene võimalused nende Euroopas viibimist seadustada.

"Kahtlemata on isikute vaba valik riigiga mitte koostööd teha, kuid mingil juhul ei või ka unustada inimsmugeldajate ning kaubitsejate rolli, kes suure raha eest sisse rändavatele isikutele “nõu” annavad ning neile sõnu suhu panevad," rääkis Toodo. "Paraku sellises olukorras olevad inimesed peavad kriminaalse ühenduse liikmeid sõpradeks või heategijateks ning kõiki vastuvõtva riigi ametnikke ja teisi isikuid pigem ei usaldata."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: