Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaljurand: Eesti vajab parimat presidenti, siin ei mängi rolli ei rahvus ega sugu

Kunagine president ja tulevane president?
Kunagine president ja tulevane president? Autor/allikas: ERR

Välisminister Marina Kaljurand leiab, et temas on olemas kõik omadused, mida presidendiks olemine nõuab, mistõttu oli ta nüüd valmis välja ütlema, et soovib presidendiks kandideerida, juhul kui tema kandidatuur üles seatakse.

Välisminister Marina Kaljurand rõhutas Vikerraadio saates "Uudis+", et ei ole ühegi erakonna liige, mistõttu pole alust teda Reformierakonna kandidaadiks pidada.

"Ma ei ole mitte kunagi kuulunud mitte ühtegi parteisse. Inimesed tunnevad mind riigiteenistujana – diplomaadi, suursaadikuna, noh, nüüd ka välisministrina. Sildistamine on heaks ettekäändeks mind kõrvale lükata. Jah, ma kannan välisministrina poliitilist vastutust, aga ma ei ole ühegi erakonna liige," rõhutas Kaljurand.

Ajendiks öelda välja, et ta soovib presidendiks kandideerida, kui ta kandidatuur vähemalt 21 riigikogu või valijameeste kogu liikme poolt üles seatakse, oli ühelt poolt mitmelt erakonnalt saadud toetus selleks, samuti üha kasvanud populaarsusreitingud, mis teda ennastki üllatasid, aga teisalt ka arusaam, et temas kohtuvad mitmed omadused, mis ühel presidendil võiksid olla - eeldused sidustada erinevaid gruppe.

"Ma olen Eestimaa venelane, ma olen naine, ma olen ema," loetles Kaljurand, nimetades, et võib olla kõigi temasuguste ja teistsuguste inimeste kuulaja ja liitja.

Presidendikandidaate saab üles seada 25.-27. augustini vähemalt 21 riigikogu liikme allkirjaga, mistõttu on paramatu, et debatid tuleb ära pidada varem, kui kandidaate ametlikult veel esitada ei saa.

Kolm põhiteemat

Marina Kaljurand sõnastas kolm teemat, millele ta peab oluliseks tähelepanu pöörata, kui ta presidendiks saab.

Esiteks nimetas ta turva- ja kindlustunde loomist ja andmist nii välis- kui ka sisepoliitiliselt. Kaljurand tõdes, et migratsioon ja rahvusvaheline julgeolekuolukord on teemad, mis kajastuvad ka Eesti siseelus. "Välis- ja siseturvalisusel ei ole enam sellist vahet nagu näiteks kümme aastat tagasi," tõdes välisminister.

Teiseks märksõnaks oleks "õiglane riik", see tähendab inimeste rohkem kohtumist ja nende ärakuulamist. "Näen siin presidendil tasakaalustavat rolli. Tuleb kuulata ära ka need, kes ei ole ehk kõige häälemakad," rõhutas Kaljurand. Samuti pidas ta vajalikuks pidada debatti ka nendega, kes on mingil põhjusel vihased, et nendega rääkida ja rohkem selgitustööd teha. "Presidendi roll saab olla selline, et ta liidab, mitte ei lahuta," selgitas Kaljurand.

Kolmandaks peab Kaljurand oluliseks eesti keele ja kultuuri püsimist. "Mitte isolatsioonis, vaid selles väärtusruumis, kuhu me 91. aastal tahtsime jõuda," viitas välisminister Eesti taasiseseisvumise aastale. Samuti pidas ta oluliseks, et Eesti poleks passiivses, vaid kaasarääkivas rollis.

President peab kõnelema kõigi nimel

Kaljurand peab oluliseks, et president kõneleks kõigi nimel ja järgima põhiseadust, mis näeb ette, et kõik inimesed on võrdsed, sõltumata nende soost, rassist, seksuaalsest sättumusest või religioossetelt vaadetelt. Seetõttu nimetas ta president Ilvese otsust kooseluseadus välja kuulutada ainuõigeks ning rõhutas, kui oluline on kõigi võrdsuse printsiip.

Sisepoliitkasse hakkaks Kaljurand presidendina sekkuma üksnes siis, kui see läheb vastuollu põhiseaduse või põhiväärtustega. "President ei ole peaminister, see tähendab ta ei sekku igapäevapoliitikasse," rõhutas Kaljurand.

Kaljurand kavatseb kogu presidendivalimiste eelsel aja jätkata tööd välisministrina, sest ei näe põhjust kõrvale astuda. "Ma olen välisminister ja kui mind ei valita presidendiks, siis ma jätkan välisministrina."

Kuula intervjuud:

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: