ERR Brüsselis | Europarlamendi liikmed kardavad Türgile viisavabaduse andmisel allahindluse tegemist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Türgi ja Euroopa Liidu lipud.
Türgi ja Euroopa Liidu lipud. Autor/allikas: Chine Nouvelle/SIPA/Scanpix

Türgi kaugenemine demokraatlikest väärtustest seab Euroopa Liidu väärtuste ja reaalpoliitika dilemma ette, ütles Marju Lauristin Euroopa Parlamendi täiskogul toimunud arutelu järel. Mõned
saadikud kardavad, et Türgile antakse viisavabadus poole hinnaga, sest kõiki kriteeriumeid ei õnnestu Ankaral juuniks täita.

Hollandi liberaali Sophia In't Veldi hinnangul ei ole Euroopa Parlamendilt mõtet Türgi viisavabaduse osas oodata kummitemplina käitumist, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Kui Türgi valitsus tahab veenda Euroopa Parlamenti hääletama viisavabaduse poolt, siis ajakirjanike vahistamine ei ole hea strateegia," märkis ta.

Hispaanlasest vasakpoolne saadik Maria Guzman sõnas, et Euroopa Parlament peaks Brüsseli ja Ankara leppe viima Euroopa Liidu kohtusse.

Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans pidi Euroopa Parlamendi ees vastama kümnetele kriitilistele küsimustele seoses Euroopa Liidu ja Türgi kokkuleppega, mille raames saadetakse Kreeka saartele saabuvad põgenikud Türki tagasi.

Europarlamendi saadik Urmas Paet tõdes, et vastuväiteid ja kriitikat Türgi ja EL-i leppele on olnud algusest peale. Paeti sõnul on leppele ka alternatiive, kuid need on pikaajalisemad ja võib-olal ka rahamahukamad.

"Kõige selgem alternatiiv on see, et anda ennekõike ÜRO põgenikeorganisatsioonile, lasteorganisatsioonile piisavalt tuge, et nende põgenike elamistingimused Süüriale võimalikult lähedal ehk Türgis, aga ka Liibanonis ja Jordaanias oleksid võimalikult normaalsed, et võtta maha Euroopasse liikumise hädavajadust," selgitas Paet.

Euroopa Parlamendi saadiku Indrek Tarandi hinnangul ei kanna EL avatud Euroopa kontseptsiooni sisepoliitiliselt välja. "Ei ole ka mõeldav, et Kreeka ja Itaalia jäetakse nüüd üksi. Järelikult oli vaja teha inimõigusi, ajakirjandusvabadust, kurdide iseseisvust, kõike seda eirav kokkulepe Erdoganiga. Niisugune paraku poliitika kaasajal ongi, võib-olla on see kogu aeg olnud niisugune," lisas Tarand ja tõdes, et tema mõistlikke alternatiive Türgi ja EL-i leppele ei näe.

Marju Lauristin ütles, et Euroopa on väga terava ja suure dilemma ees. "See on väärtuspõhise ja realpoliitika dilemma, sest see on ju absoluutselt kõigile selge, et Türgi liigub praegu eemale demokraatlikest väärtustest. See, mis toimub Türgis inimõiguste vallas, on täiesti vastuvõetamatu," rääkis europarlamendi liige.

"Ja mis puutub leppesse, siis meie komitees kõlab seisukoht, et see ei ole juriidilises mõttes üldse siduv lepe, see on praktiline diil, mis on tehtud häda sunnil. See häda sunnil tehtud diil näib efektiivne olevat. Ilmselt see kass püüab hiiri. Kuigi see värv meile ei meeldi, aga seni, kuni ta hiiri püüab, antakse ka piima," lisas Lauristin.

Euroopa Komisjon peaks järgmisel kolmapäeval esitama raporti Türgi edusammudest viisavabaduse nõuete täitmisel. Timmermans toonitas, et 72 kriteeriumi täitmist jälgitakse väga täpselt.

See ei vaigista aga plaani kriitikuid, kes pelgavad, et leppe lagunemise hirmus pigistab Komisjon Ankara tegematajätmiste ees silma kinni ja Türgi saab viisavabaduse poole hinnaga.

"Mina näeks hea meelega, et Eestis oleks mõned Türgi kebabi söögikohad. Ttürklane kui selline ei ole Euroopale sugugi ohtlik, seepärast pole viisavabadus probleem. Aga probleem on just see, et viisabadus eeldab, et Türgi täidab reegleid," märkis Lauristin.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: