Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Norra portaal: Kapo informeeris NATO-t Vene erivägede tegutsemisest Eestis

Kapo peahoone Postimees/Scanpix
Kapo peahoone Postimees/Scanpix

Norra portaali Aldrimeri teatel informeeris kapo NATO-t sellest, et Eestis kahe viimase aasta jooksul märgatud droonid võivad olla Vene erivägede juhitud.

NATO allikate kinnitusel on taktikaliste droonide navigatsioonisüsteemid piiratud ulatusega ning saavad tegutseda kuni 10 kilomeetri raadiuses. Kui kapo väited on põhjendatud, tähendaks see, et Vene eriväed tegutsevad juba Eesti territooriumil, kirjutab portaal.

Kaitsepolitsei esitas kõnealuse raporti NATO-le seoses mullu 20.- 27. aprillini Eestis toimunud erioperatsioonide väejuhatuse õppusega Trident Jaguar, kus võeti kasutusele täiendavad kaitsemeetmed.

Õppuste ajal märgati NATO raporti kohaselt droone Ämari õhuväebaasi ning Kagu-Eestis asuva baasi kohal.

Raporti kohaselt märgati droone nii päevasel ajal kui ka öösel. Lennud viidi läbi raadio teel juhtitava kvadrokopteriga, mille küljes näis olevat kaamera.

NATO allika kinnitusel tegi üks Eesti sõdur mobiiltelefoniga droonist pilti. Pilti näidati NATO personalile ja keegi ei kahelnud, et tegemist oli Spetsnazi (Vene eriväed - toim) drooniga, märkis allikas.

Aldrimer.no andmetel on NATO-l info, et Vene eriväed on Eestis opereerinud nelja või viite eri tüüpi taktikaliste droonidega.

Endine kaitseminister Sven Mikser ütles Aldrimer.no-le, et droone on lendamas nähtud küll, ent seni ei ole nende päritolu tuvastada suudetud.

Aldrimer.no kirjutab artikli lõpus ka märkusena, et on küsinud nii NATO-lt kui ka kapolt kommentaari, ent kumbki ei ole vastanud.

Kaitsepolitsei: Eestis ei tegutse Vene eriväed

"Kommenteerimata KAPO rahvusvahelist koostööd on portaalis esitatud järeldused paraku eksitavad, kuna Eestis ei tegutse Vene eriväed, ei tegutsenud aasta eest ega tegutse ka praegu," kinnitas kaitsepolitsei pressiesindaja Harrys Puusepp täna Delfi vahendusel.

Spioone on aga kaitsepolitsei Puusepa sõnul tabanud küll. "Sellest kirjutame ka viimases aastaraamatus," märkis ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: