Toobali eelnõu läbis riigikogus esimese lugemise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1462271902000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Täna läbis riigikogus esimese lugemise erakonnaseaduse muutmise eelnõu ehk "Toobali eelnõu", millega proovivad viie fraktsiooni saadikud takistada kriminaalkorras karistatud Priit Toobalil kuuluda erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK).

Eelnõu eesmärgiks on keelata ERJK liikmelisus inimestele, keda on karistatud tahtliku kuriteo toime panemise eest, või isikuid, kes ametist eemaldatud koos keeluga jätkata tegevust samal tegevusalal.

Erakonnaseaduse täiendamise seaduse kohta ettekande teinud algatajate esindaja Sotsiaaldemokraatliku erakonna saadik Kalvi Kõva nentis, et tegemist pole unistuste eelnõuga, kuid siiski vajaliku muudatusega, kuna viie aasta eest loodud komisjoni asutamisel ei nähtud kõiki kitsaskohti, mis selle töös võivad ette tulla.

"Täna me oleme selles seisus, me teame ka ju seda, et see erakondade rahastamise järelevalve komisjon ise on püüdnud oma sisemise regulatsiooniga teha seda regulatsiooni, et sinna ei saaks vastavad karistust kandvad isikud, aga nagu on ka näha, on selle otsuse peale pöördutud kohtusse ja me ei tea, kas see on piisav," selgitas Kõva.

"Nii et me peame selle töö tegema ära siin saalis ehk me peame seda seadust muutma. Loomulikult on siia oodatud kõikide meie kolleegide head ettepanekud, muutmaks seda muutmist veel täielikumaks," lisas ta.

Stalnuhhin: nutame ja teeme ära?

Keskerakonna saadikud Marika Tuus-Laul, Mihhail Stalnuhhin ja Heimar Lenk kahtlesid, kas taolist ühest juba karistatud inimesest lähtuvat eelnõud peaks riigikogu üldse arutama. Näiteks Heimar Lenk küsis, kas Toobali kuulumist ERJK koosseisu ei saaks takistada mõne "väiksema" seaduse või dokumendiga. "Minu meelest on see kuidagi natuke naeruväärne, millega me täna siin tegeleme," sõnas Lenk.

Ka Mihhail Stalnuhhin juhtis tähelepanu, et algataja fraktsioonid pole eelnõuga rahul ning seda on tunnistanud nii koalitsiooni kuuluv Valdo Randpere (RE) kui ka opositsiooni esindaja Andres Herkel (VE). "Miks me üldse siis sellega tegeleme? Ei meeldi algatajatele, nad on ju algatajad fraktsioonid. Ei meeldi konkreetsetele inimestele. Kas pisarsilmis on sul ikka selline tunne, et peaks tegema? Nutame, aga teeme ära?" küsis Stalnuhhin.

Stalnuhhinile vastates tõi Kalvi Kõva paralleeli fekaali teisaldamisega. "Sel laupäeval ma tegin kodus ühte tööd, pütiga tõmbasin mingit asja, viisin kuhugi jäätmejaama. See on vilets töö, aga ma pidin selle ära tegema," sõnas SDE saadik.

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Keskerakond toetab seaduse menetlemist, kuid teeb ettepaneku, et komisjoni töös ei saaks osaleda ka maksupettustega tegelenud isikud. Karilaiu sõnul on selliste kahtlustega meedias läbi käinud praegune komisjoni esimees Ardo Ojasalu.

"Ojasalu on olnud puntras offshore-firmade ja maksudest eemalehoidmise juhtumitega. Ma arvan, et kui eetikat ja moraali taga ajada, siis tuleb ajada ikkagi 100-protsendiliselt, mitte poole vinnaga. Meie igal juhul sel juhul toetame, kui meie ettepanekut arvestatakse," rääkis Karilaid.

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul on kahetusväärne, et riigikogu üldse sellise seadusega tegeleb.

"Selle Priit Toobali väljaajamisega rahastamise järelevalve komisjonist ei peaks tegelema riigikogu seaduse tasandil nagu täna tegeleda tuleb, vaid selline inimene peaks omama niisugust respekti Eesti poliitika ja kogu meie riigisüsteemi suhtes, et ta lahkuks ise. Sama kehtib Keskerakonna juhatuse ja tema otsuste kohta," rääkis Herkel.

Kolm uut lõiget

Seaduse muudatusega soovivad viis fraktsiooni täiendada erakonnaseaduse erakondade rahastamise järelevalvet käsitleva paragrahvi kolme uue lõikega.

Esiteks, liikmeks ei saa olla isik, kellel on karistatus tahtlikult toimepandud kuriteo eest. Teiseks ei saa liikmes olla isik, keda on karistatud tahtliku riigivastase kuriteo eest, olenemata karistusandmete kustutamisest ning kolmandaks soovitakse keelata liikmelisus isikule, kellel on jõustunud kohtuotsusega ära võetud teataval ametikohal töötamise või teataval tegevusalal tegutsemise õigus niisugusele ametikohale või tegevusalale.

Seaduseelnõu algatati seoses Keskerakonna otsusega määrata komisjoni liikmeks Priit Toobal, keda on kriminaalkorras karistatud.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon juba muutis oma töökorda ning selle kohaselt ei saa komisjoni istungitel osaleda kriminaalkaristust kandvad inimesed.

Priit Toobal kaebas otsuse halduskohtusse.

 

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: