Haiglate ühtset digiregistratuuri tuleb veel paar aastat oodata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Pärnu Postimees

Üle-eestilist digiregistratuuri, mis võimaldaks arstiaega broneerida igasse Eesti haiglasse, on aastaid ette valmistatud, kuid sotsiaalministeeriumi asekantsleri Ain Aaviksoo sõnul peaks süsteem tööle hakkama hiljemalt 2018. aastaks.

Tänane Eesti Päevaleht kirjutas, kuidas Ida-Tallinna Keskhaigla ukse taga moodustub esmaspäeviti juba enne kella 7 hommikul järjekord haigetest, kes vajavad eriarstiaega, kuid ei pääse löögile.

Ain Aaviksoo tunnistas Vikerraadio saates "Uudis+", et heasse e-riiki selline probleem kuuluda ei tohiks.

"Üle-eestilise digiregistratuuri häda saigi alguse sellest, et tahtsime ehitada imemasinat, mis korraga kõik probleemid ära lahendaks, ja see masin sai nii keeruline, et ei suudetud omavahel kokku leppida, millest alustada," selgitas ta.

Küsimusele, kas süsteem võiks üle Eesti haiglates tööle hakata näiteks aasta pärast, vastas Aaviksoo, et see on võimalik. "Kahtlemata ma ei saa lubada eraõiguslikult toimetavate haiglate eest kindlas kõneviisis mõtteid. Ma saan küll lubada seda, et need inimesed, kes e-teenuseid arendavad, teevad kõik endast, et see oleks võimalik," märkis asekantsler.

Uuele süsteemile minnakse tema hinnangul üle järk-järgult ning kauem aega vajavad haiglad liituvad sellega hiljem. Praegu on ministeerium sihiks seadnud 2018. aasta, mil Eesti on Euroopa Liidu eesistuja. "Aga see võimalus tekib kindlasti oluliselt varem," lisas Aaviksoo.

Tulevikus võib eriarstiaja broneerimine olla mõnel puhul sama lihtne nagu hotelli broneerimine veebis, kinnitas asekantsler. "Inimesed, kes palju reisivad, teavad, et on olemas lihtsad broneeringud, mida tehakse booking.com'is, ja natuke keerulisemad reisiplaanid, mille puhul on tarvis kasutada reisikonsultandi abi. Ma arvan, et tervishoiu puhul jääb see sama moodi".

Tema sõnul arendatakse praegu digisaatekirja, digiregistratuuri ja e-konsultatsiooni teenuseid paralleelselt. Kui neli kuud tagasi oli vaid 4-5 protsenti saatekirjadest digitaalsed, siis praeguseks on see näitaja 40-45 protsenti. Digisaatekirja järgmise versiooni valmimise aeg on planeeritud selle aasta teise poolde. Samal ajal peaks käesoleval aastal algama digiregistratuuri arendamine.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: