Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ministeeriumil pole kavas loomade väärkohtlemisega seotud seadusi karmistada

Poolteist kuud tagasi saatis Eestimaa Loomakaitse Liit justiitsministeeriumile ettepanekud loomade väärkohtlemisega seotud seaduste karmistamiseks. Tänaseks on ministeerium ettepanekud läbi vaadanud, kuid nendib, et praegu ei ole plaanis midagi muutma hakata.

"Mõni küsimus väärib edasist analüüsimist, aga enamasti ei näe praegu vajadust ega võimalust hakata seadusi muutma," ütles justiitsministeeriumi karistusõiguse ja menetluse talituse juhataja Tanel Kalmet "Aktuaalsele kaamerale".

"Looma julma kohtlemise teema on ühiskonnas tõsine, aga samas ma ei näe seda, et see sanktsiooni karmistamine paneks nüüd maniakke või loomade halbu kohtlejaid teistmoodi käituma," märkis Kalmet.

"See oli oodatav vastus tegelikult, sest me oleme surunud seda läbi umbes 5 aastat juba, ega neil huvi ei ole selle teema vastu," ütles Eestimaa Loomakaitse Liidu juhatuse liige ja jurist Piret Tees.

Peamine põhjus, miks sooviti seaduste karmistamist ja kaebeõiguse saamist, peitub selles, loomakaitsjate hinnangul ei alusta politsei piisavalt menetlusi loomade väärkohtlemise uurimiseks.

"Meil on konkreetsed juhtumed, kus on jäetud menetlused algatamata ja kus on kohe ilmselgelt kriminaalasja tunnused olemas olnud. Selleks olekski see kaebeõigus vajalik, et kohus saaks kontrollida, kas need alused on olemas või mitte," selgitas Tees.

Loomakaitse Liit rääkis "Aktuaalsele kaamerale" näiteks juhtumist, kui mees peksis kassi poolsurnuks, kuid politsei ei algatanud menetlust öeldes, et mehe jutu järgi kaitses ta end kassi kriimustamise eest.

Põhja prefektuuri Ida-Harju jaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juht Rainis Sinikas ei saanud kõnealust juhtumit teadmata kõiki asjaolusid kommenteerida, kuid ütles, et politsei hindab tõendeid kogumina. "Inimeste puhul on tõendeid palju rohkem ja palju kergem koguda. Inimeste puhul on võimalik võtta ütlusi võtta, loomade puhul saab ütlusi võtta ainult tunnistajate abil," rääkis Sinikas.

Sinikas lisas, et viimastel aastatel pöörab politsei loomade väärkohtlemisele aina rohkem tähelepanu ning kutsub inimesi üles politseile sellistest juhtumitest alati teada andma.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: