X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Siseministri meilikasti lukustamises süüdistatud IT-spetsialisti õigeksmõistmine jõustus

Andmed veebis.
Andmed veebis. Autor/allikas: PA Wire/Scanpix

Siseministri ning politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektori meilikasti mullu augustis lukustamises süüdistatud IT-spetsialisti õigeksmõistmine jõustus, kuna prokurör seda otsust riigikohtus ei vaidlustanud.

Kuu tagasi rahuldas Tallinna ringkonnakohus kaitsja Raul Ainla apellatsioonkaebuse ning tühistas mullu 8. aprillil Harju maakohtus tehtud süüdimõistva otsuse ning mõistis siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse (SMIT) endise töötaja Mart Pirita (47) õigeks, kuna tema süü oli tõendamata.

Riigiprokurör Piret Paukštys ütles ERR.ee-le, et ringkonnakohus küll tuvastas, et meilikontode blokeerimine oli arvutisüsteemide töö häirimine karistusseadustiku kohaselt, kuid mõistis süüdistatava õigeks põhjusel, et kaudsete tõendite kogum ei olnud piisav, tuvastamaks tõsikindlalt, et teo pani toime just süüdistatav.

"Tegemist on tõendite hindamise küsimusega, mida ei ole võimalik vaidlustada riigikohtus, mistõttu riigiprokuratuur ei pidanud kassatsiooni esitamist võimalikuks," tõdes riigiprokurör.

Paukštys nentis, et kuna arvutisüsteemi ründamiseks kasutati anonüümsust pakkuvat tarkvara TOR, ei olnud otseste tõendite kogumine selles menetluses võimalik.

"Seadusandja tahteks ei olnud kriminaliseerida iga väikesemahuline arvutisüsteemi häirimine, vaid just ulatuslikud teenusetõkkeründed (nt Spamming; DoS, Ddos). Õigusriigis ei saa ju olla õige, et iga arvutikasutamine on kriminaliseeritud, sest iga arvutikasutamine häirib (koormab) mõne arvutisüsteemi tööd," ütles advokaat Raul Ainla ERR-ile.

Mullu kevadel tunnistas kohus Pirita süüdi arvutisüsteemi ebaseaduslikus häirimises ja mõistis talle 13 159,80 euro suuruse karistuse.

Kohus mõistis Piritale sama karistuse, mida nõudis talle kohtuvaidluses riigiprokurör Piret Paukštys. Advokaat Raul Ainla leidis kohtuvaidluses, et tema kaitsealune tuleb kogu süüdistuse ulatuses õigeks mõista.

Riigiprokuratuuri süüdistuse kohaselt sisestas Pirita seadusliku aluse ja volituseta 2014. aasta augustis siseministeeriumi haldusala töötajate kaugligipääsu portaalides 14 kasutaja kasutajatunnused ja ebaõiged paroolid, mille tulemusena nende kontod blokeerusid ja töötajate kaugligipääsu arvutisüsteemi toimimine oli häiritud. Prokuratuuri väitel läksid Pirita tegevuse tõttu lukku siseminister Hanno Pevkuri, politsei- ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheri, SMIT-i direktori Merle Küngase ja veel 11 SMIT-i töötaja meilikastid.

Mart Pirita end süüdi ei tunnistanud.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: