Prokuratuuri arvates oli Savisaare rahaasjades palju ebaloogilist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1463989251000 | amCalendar}}
Edgar Savisaar
Edgar Savisaar Autor/allikas: Hanna Samoson /ERR

Advokaat taotles täna Tallinna ringkonnakohtus korduva altkäemaksu võtmise ja rahapesu kahtluse all oleva Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare kodust läbiotsimisel leitud sularaha viivitamatut tagastamist, kuid prokuratuur on sellele vastu.

Riigiprokurör Laura Vaik esitas kohtule Savisaare ja teiste temaga seotud inimeste varalist seisundit kajastava vaatlusprotokolli, mis näitab, kuidas Savisaare rahaasjad olid korraldatud ning prokuratuuri väitel tõendavad, et tema legaalsete sissetulekute, elatustaseme ja kulutuste vahel on märkimsiväärne ebakõla, vahendas BNS.

Prokuratuuri hinnangul valitses Savisaare rahaasjades rida ebaloogilisusi, sest näiteks tasusid kolmandad isikud, sealhulgas Siret Kotka ja Moonika Batrakova, tema eest kümnete tuhandete eurode ulatuses kommunaalmakseid. Prokuratuur tõdes, et samas ei nähtu, et Savisaar oleks ise tasunud Hundisilma talu korrashoiu eest.

Savisaare legaalne sissetulek 2011. aasta jaanuarist kuni mullu oktoobri teise pooleni oli ligi 231 000 eurot, tõendatult tehtud kulutused ligi 148 000 eurot, kuid tegelike kulutuste ja legaalse sissetuleku vahe oli prokuratuuri kinnitusel veidi üle 246 000 euro, sealjuures varjatud kulutuste suurus ligi 165 000 eurot.

Savisaare pangakonto analüüs näitas prokuratuuri väitel, et pangaarvelt ei tehtud ühtegi makset igapäevaste kulutuste tasumiseks nagu kulutused elektrienergiale, sideteenustele, prügiveole ja nii edasi ning neid kulutusi tegid kolmandad isikud, teiste hulgas tasusid riigikogu keskerakondlasest liige Siret Kotka ja Savisaare kaastöötaja Monika Batrakova kokku üle 125 000 eurot.

Prokuratuur tõi näiteks, et Batrakova maksis Savisaare kulutuste eest üle 67 000 euro, mis moodutab üle poole tema sissetulekust analüüsitud perioodil ning sealjuures tehti Kotka ja Batrakova pangaarvetele sularaha sissemakseid alati enne või pärast Savisaare kasuks tehtud maksete sooritamist võrdväärselt makstud summadega.

BNS kirjutab, et Savisaar võttis 2011. aasta jaanuarist kuni mullu oktoobrini oma pangaarvelt välja ise veidi üle 105 000 eurot.

Mullu septembris leidsid kaitsepolitseinikud Hundisilma talust kokku ligi 186 000 eurot ja 300 000 krooni sularaha, mille Harju maakohus tänavu aprillis konfiskeerimise tagamiseks arestis.

Vandeadvokaat Oliver Nääsi tänasel istungil asendanud vandeadvokaat Kristi Rande leidis, et Harju maakohtu määrus Savisaare sularaha arestimiseks laiendatud konfiskeerimise tagamiseks tuleb tühistada. Rande taotles uut määrust, millega jäetakse riigiprokuratuuri taotlus Savisaare vara arestimiseks täielikult rahuldamata. Samuti palub Rande tagastada Savisaarele viivitamata läbiotsimisel äravõetud sularaha, mis olid nii eurodes kui ka kroonides.

Rande sõnul pole Savisaare vara arestimine seaduslik, kuna riigiprokuratuur ei ole aresti taotlemisel täitnud kohustust tõendada aresti vajalikkust ning samuti on maakohus vara arestides oluliselt rikkunud menetlusnorme ja materiaalõigust.

Rande kinnitusel on kolmandate isikute makstud summad käsitletavad nende enda rahaliste vahenditena, mitte kahtlusaluse ehk Savisaare rahaliste vahenditena ning asjaolu, et Savisaar oleks kolmandatele isikutele nende tehtud kulutused hüvitanud, pole tõendatud. "Seega ei saa neid nimetada Savisaare varjatud kulutusteks vara arestimise mõttes," leidis Rande.

Advokaadi hinnangul on Savisaare poolt pangaarvelt välja võetud 105 000 eurot legaalne tulu ehk selle arestimine pole seaduslik ning näiteks 300 000 krooni osas puudub analüüs, et see võiks olla krimnaalne tulu, kuna kahtlustuses esitatud analüüs hõlmab perioodi alates 2011. aastast, kui kroon rahaühikuna enam käibel polnud ehk see viitab üheselt, et raha pärineb kriminaalmenetluses käsitletavaga võrreldes eelnevast ajast ning selle aja osas ei heida prokuratuur Savisaarele ette midagi.

Riigiprokurör Laura Vaik leidis, et advokaadi taotlus tuleb jätta rahuldamata ning maakohtu määrus Savisaare vara arestimise kohta muutmata.

Kohus teeb määruse teatavaks 26. mail, ütles kohtu pressiesindaja Anneli Vilu ERR.ee-le.

Kaitsepolitseinikud otsisid kriminaaluurimise raames Savisaare kodu Hundisilma talus läbi mullu 22. septembril ning läbiotsimisel leiti Savisaare kodust ligi 186 000 eurot ja 300 000 krooni sularaha.

Riigiprokuratuur esitas Savisaare tulude ja kulude põhjaliku võrdleva analüüsi alusel maakohtule taotluse raha arestimiseks.

"Kahtlustatava varalise seisundi hindamiseks koostati põhjalik kriminaaltulu ja elatustaseme analüüs, mis andis prokuratuurile aluse vastava taotluse kohtule esitamiseks ning käesolevaks hetkeks on maakohus sellise prokuratuuri taotluse ka rahuldanud ning Edgar Savisaare kodust leitud sularaha konfiskeerimise tagamiseks arestinud," ütles juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus toona ERR.ee-le.

Tema sõnul on kaitsepolitsei ja riigiprokuratuur lahendanud kohtueelse uurimise lõpuleviimise seisukohalt olulised küsimused ning lähinädalatel antakse kaitsjatele ligipääs kohtumenetluses esitatavatele tõenditele.

Nääsi sõnul nähtub maakohtu määrusest, et kriminaalseks tuluks peetakse Edgar Savisaare lähedaste poolt tema eest igapäevaste jooksvate kulutuste kandmist, millega Edgar Savisaar mingil juhul ei nõustuda ei saa.

Koos Savisaarega on kahtluse all Tallinna linnavolikogu esimees Kalev Kallo, ärimehed Aivar Tuulberg, Alexander Kofkin, Hillar Teder, Vello Kunman ja ekspoliitik Villu Reiljan ja reklaamiärimees Paavo Pettai.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: