Haiglate võrgu ümberkorraldamisega kaalutakse patseindibussi loomist
Kui eriarsti vastuvõttu maakonnahaiglas pole, tuleb maksumaksjate kulul käima panna haiglatevahelised patsiendibussid, leiab tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski. Need toimetaks abivajajad Tartusse või Tallinna ning seejärel kodumaakonda tagasi. Samas tehakse Lõuna-Eesti arstide töös olulisi muudatusi juba aasta teisest poolest, kuigi läbirääkimised tervishoiuasutuste ühinemise suhtes on alles pooleli.
Võimalik, et tulevikus kannab see Valga haigla kõrval asuv bussipeatus nime Kardioloogi, sest kui eriarstiabi koondub suurtesse keskustesse, peab patsient sinna ka pääsema. Ainult et kardioloogi vastuvõtt Valgas lõpeb juba 1. juulist, patsiendibusse aga silmapiiril pole, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, kes on ühtlasi haigekassa nõukogu esimees, arvates võiks haiglad patsendi transporti jagada.
"Valga haigla eest sõidaks buss välja, viiks Tartu ülikooli kliinikumi, seal tehtaks patsientide vastuvõtud ära ja buss tooks nad tagasi," kirjeldas Ossinovski võimalikku töörütmi.
Minister kinnitas, et taoline patsiendibussi kontseptsioon on muudeski riikides kasutusel ning tuleb kindlasti haiglavõrgu arengukava arutlusel ka Eestis jutuks.
Ossinovski sõnul peaks haiglabussi kinni maksma maksumaksja. Kui kalliks see läheb ja kuidas näiteks keemiaravi vajavad maainimestest onkohaiged mitme ümberistumisega Tartu vahet käivad, pole seni keegi huvitunud, arvutamisest rääkimata.
Kohalikud ei mõista muudatuste vajalikkust
Mitmel erialal Valga ja Põlva haiglas jätkavad aasta teisest poolest vastuvõttu samad arstid, kuid ambulatoorse töö palka maksab neile Tartu ülikooli kliinikum, mitte maakonnahaigla.
"Kui lõpuni aus olla, siis ega ma neist argumentidest aru pole saanud ja ma olen ses osas väga kriitiline," märkis Valga haigla juhataja Marek Seer. Tema hinnangul võiks jätkuda olukord, kus Valga haigla on teenusepakkuja ja alles hiljem, kui haiglad on ühinenud ka raviasutuste võrgustikus ümberkorraldused tehtud, vaadataks transpordiküsimused täpsemalt ümber. Viimast vastavalt selle järgi, kus mingi teenuse osutajad asuvad.
Läbirääkimised Valga haigla aktsiate müügi üle Tartu ülikooli kliinikumile on alles pooleli. Ministri sõnul on mitmed haigekassa senised tegevused pisut rutakalt tehtud ja mitte piisavalt läbi räägitud. Ka see, milliste erialade arstid tulevikus maakondades abi pakuvad, ei ole veel selge. Teada on, et jutt käib 15 aasta perspektiivist, mitte selle aasta teisest poolest.
Valga maavanem Margus Lepik soovitab aga patsientide transportimise teema päevakorrast maha võtta. "Enne, kui pole kokku lepitud, milliseid teenuseid võrgustunud haiglad pakkuma hakkavad, ei tohiks ka haiglate koormust ja haigekassa lepingut vähendada ega sundida patsiente ühest kohast teise sõitma," lausus Lepik.
Samas kinnitab Jevgeni Ossinovski, et ühtki maakonnahaiglat pole plaanis sulgeda.
Toimetaja: Greete Palmiste