Ülevaade: kes oli Orlando massitulistaja Omar Mateen? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

USA ajaloo suurima massitulistamise korraldanud 29-aastane Omar Mateen oli afgaani päritolu USA kodanik, kes töötas turvamehena ning kelle vägivaldsest iseloomust oli teadlik suur hulk inimesi. Samas on hetkel vähe põhjust arvata, et tal oleks olnud ka mingi tegelik seos islamiäärmuslike terroriorganisatsioonidega.

Mateen sündis New Yorgis, kuhu tema vanemad olid tulnud Afganistanist. Hiljem kolis ta Florida osariiki Fort Pierce'i linna, mis asub Orlandost 150 kilomeetri kaugusel, vahendasid Yle, BBC, The Washington Post jt.

Alates 2007. aastast töötas ta turvafirmas G4S. Tal oli kõrgharidus kriminoloogia vallas ning tal oli tema pool kasutatud relvade jaoks ametlik luba.

FBI vestles temaga kaks korda

Mateen oli juba varem pälvinud Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) tähelepanu seoses islamiäärmuslusega. Mehega vesteldi seetõttu, et mees tegi oma lähedaste ja töökaaslaste kuuldes
ähvardusi, mis viitasid islamiäärmuslusele.

FBI kuulas mehe üle 2013. ja 2014. aastal pärast seda, kui ta oli oma töökaaslastele teinud ISIS-t toetavaid avaldusi, kuid mingeid edasisi samme tema suhtes ei astutud.

FBI kõneisik rõhutas, et Mateeni asjus polnud enne rünnakut algatatud ühtegi juurdlust ning teda ka ei jälgitud. Põhimõtteliselt jõuti järeldusele, et sidemeid terrorismi ja äärmuslusega Mateenil ei ole.

Seos äärmusrühmitusega ISIS on küsitav

Politsei andmetel helistas Mateen vahetult enne rünnakut hädaabinumbrile ning teatas, et ta on äärmusrühmituse ISIS toetaja. Pärast rünnakut aga andsid ISIS-e meediakanalid teada, et rühmitus võtab rünnaku eest vastutuse ning et massimõrvari näol on tegu nende võitlejaga.

Samas on terrorismieksperdid öelnud, et Orlandos toimunud rünnak ei vasta ISIS-e "käekirjale" ning et hetkel pol mingit põhjust arvata, et ISIS rünnakust ette teadis.

Vägivaldne ja vaimselt ebastabiilne mees

Mateeni lähedased, tuttavad ja töökaaslased on tunnistanud, et tema näol oli tegu vägivaldse, paranoilise ja vaimselt ebastabiilse mehega, kellel oli raskusi oma viha kontrollimisega. Erilist usulist äärmuslust või tugevaid religioosseid põhimõtteid aga tema puhul polnud varem täheldatud.

Endine abikaasa on rääkinud koduvägivallast

Mateeni on teda tundnud inimesed kirjeldanud vägivaldse ja eelarvamusi omanud mehena. Ta käis regulaarselt mošees, kuid eriti usklikuks teda ei peetud. Islamiäärmuslust tema puhul ei täheldatud.

Mateen oli abielus ja väidetavalt on tal ka umbes 3-aastane poeg. Tegemist oli mehe teise abieluga.

Tema esimene abielu sai läbi 2011. aastal. Tema endine abikaasa selgitas, et Mateen oli vaimselt ebastabiilne ning vägivaldne - mees ei lasknud naisel viimase perekonnaga suhelda ning peksis teda regulaarselt.

Teada on ka see, et Mateen käis jõusaalis ning kasutas ka steroide, mis võivad osaliselt tema ebastabiilset vaimset seisundit seletada.

Tööandja oli mehe tausta samuti uurinud

Tööandja uuris Mateeni tausta kahel korral - 2007. ja 2013. aastal. Midagi problemaatilist ei tuvastatud.

Samas üks endine töökaaslane rääkis, et Mateen oli väga tihti ärritunud, agressiivselt meelestatud ja kasutas rassistlikku ning seksistlikku sõnavara. Kolleeg andis oma tähelepanekutest ka tööandjal teada, kuid midagi erilist ei järgnenud. Nüüd ta kahetseb ning leiab, et oleks pidanud omal ajal aktiivsemalt oma kolleegi peale kaebama. "Ta rääkis kogu aeg inimeste tapmisest," meenutas kolleeg.

Mateeni lapsepõlvesõber meenutas, et Mateen rääkis sageli usust ning võis vaieldes hirmutavalt mõjuda, sest tal oli raske oma viha kontrollida. Samas ei meenunud tema tuttavale ühtegi korda, kui Mateen oleks näiteks homoseksuaalsete inimeste või naiste kohta midagi pahasti öelnud.

Isa sõnul pole rünnak religiooniga seotud

Samas Mateeni isa tunnistas, et tema poeg sai ükskord väga vihaseks, kui nägi tänaval kaht meest suudlemas. Isa sõnul polevat rünnakul mingit pistmist religiooniga. Perekond Mateeni plaanidest ei teadnud ning on juhtunust šokis nagu kogu Ameerika ühiskond.

Meediakanalite andmetel on Mateeni isa juhtinud ühes telekanalis aeg-ajalt ka üht saadet, kus ta on kritiseerinud Afganistani ja Pakistani praeguste juhtide poliitikat.

Mošee imaam: me ei osanud midagi sellist oodata

Mateeni poolt külastatud mošee imaam Syed Safeeq Rahman rääkis, et Mateen käis palvetamas 3-4 korda nädalas ning temaga oli kaasas tema poeg.

Imaami sõnul Mateen juttu ajama ei jäänud, vaid lahkus alati pärast palvuse lõppu. Kuigi ta ei rääkinud, oli ta alati naeratanud ja kätt andnud. "Me ei osanud midagi sellist oodata. Meie õpetame rahu ja õiglust," sõnas Rahman.

Imaam pakkus, et Mateenil võis olla mingeid psühholoogilisi probleeme, samuti ei saa välistada, et ta radikaliseerus interneti vahendusel.

Tegemist oli USA ajaloo kõige ohvriterohkema massitulistamisega

Florida osariigis Orlando linnas leidis pühapäeva öösel kohaliku aja järgi kell kaks aset massitulistamine.

29-aastane Omar Mateen sisenes ööklubisse Pulse, mis on üks suuremaid sealseid ööklubisid ning kus käivad paljud geikogukonna liikmed. Mehel oli kaasas AR-15 tüüpi poolautomaatne relv ning püstol.

Mees hakkas inimesi tulistama ning ühel hetkel kujunes olukorrast ka pantvangikriis. Politsei eriüksuslased tingisid ööklubisse ning tulevahetuse käigus sai Mateen surma.

Massitulistamise tagajärjel sai surma 49 inimest, haavatuid on praeguste andmete kohaselt 53. Tegemist on USA ajaloo kõige ohvriterohkema massitulistamisega, samuti on tegu kõige suurema terrorirünnakuga USA pinnal pärast 2001. aasta 11. septembri rünnakuid.

USA võimud uurivad juhtumit kui siseriiklikku terrorismi, seda hoolimata asjaolust, et ISIS on rünnaku eest vastutuse võtnud. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: