Ajalooline õigeusu kirikute suur kirikukogu viibib Moskva patriarhaadi kõrvalejäämise tõttu ({{commentsTotal}})

Moskva patriarhaadi esindajad külastamas Kreekas Püha Athose mäel asuvat pühamut
Moskva patriarhaadi esindajad külastamas Kreekas Püha Athose mäel asuvat pühamut Autor/allikas: Alexei Druzhinin/TASS/Scanpix

Moskva ja kogu Venemaa patriarhaat on viimasel minutil loobunud osalemast õigeusu kirikute kirikukogul, mis oleks esimene erinevate õigeusu kirikute patriarhide kohtumine alates 787. aastast.

Moskva patriarhaadi sõnul ei saa nad täna Kreeta saarel algaval kirikukogul osaleda, kuna kõik õigeusu kirikud pole Pühal ja Suurel kirikukogul esindatud. Nimelt on puudumisest teatanud nii Süürias asuv Antiookia, Bulgaaria kui ka Gruusia Õigeusu kirik, vahendas BBC.

Täna algama pidanud kirikukogu on ettevalmistatud juba 55 aastat ning Kreeta saarel toimuvale kogule on kutsutud 14 autokefaalsed õigeusu kirikut, kes ühendavad kokku 300 miljonit õigeusklikku.

Ekspertide hinnangul näitab sadat miljonit õigeusklikku ühendava Moskva patriarhaadi kõrvalejäämine õigeusu kirikute vahelisi pingeid. Eelkõige on ajalooline vastasseis Moskva ja Istanbulis asuva Konstantinoopoli Oikumeenilise patriarhaadi vahel, mille juhti patriarh Bartholomeos I peetakse kogu õigeusu vaimseks juhiks ja esimene võrdsete seas (primus inter pares - tõlk.).

Ühtlasi on Konstantinoopoli patriarh olnud Kreetal algava kirikukogu üks peamine organisaator.

Lisaks Moskva ja Konstantinoopoli patriarhaatide vastuseisule on erinevate kirikute vahel pingeid tekitanud ka nii nõukogul kehtiv istumisplaan ning püüded lahendada vastuolusid Vatikaniga.

Samuti kardab Moskva patriarhaat, et patriarh Bartholomeos I toetab liialt Ukraina Õigeusu Kirikut ning õhutab seetõttu kahe riigi vahelist "ususõda". Moskva patriarh Kirilli hinnangul on Kreeta kogunemine ettevalmistav iseloomuga ning selle tulemusel võiks toimuda kirikukogu kuhu oodatakse eeldusteta kõiki õigeusu kirikuid.

Erinevalt roomakatolikust kirikust on kõik õigeusu kirikud iseseisvad ning neil puudub ühine juht.

Toimetaja: Allan RajaveeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: