Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Võidupüha paraad Võrus: pärast Ilvese kõnet toovad tunnustatud noorkotkad ja kodutütred pühadetule kõigisse maakondadesse

{{1466661076000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Võidupüha tähistamiseks marssis Võru Vabaduse tänaval 700-pealine kaitseväe paraad. ETV otseülekannet kommenteerisid Andres Kuusk ja kaitseliidu kooli juhataja Erik Reinhold ning reporter Mirjam Nutov.

Vabaduse tänaval rivistusid üles üksused Võrumaa, Tartu, Sakala, Põlva, ja Valgamaa malevatest. Lisaks on kompanii suuruste üksustega väljas naiskodukaitse, Noored Kotkad ja Kodutütred ning liputoimkonnad küberkaitseüksusest ning kaitseliidu koolist. Politsei- ja piirivalveamet oli paraadil esindatud rühmaga. Taktsammu hoidsid Kaitseliidu orkestrid ja kaitseväe orkester.

USA üksustest olid paraadil kohal Strykeri rühm (neli soomusmasinat), lisaks üks soomuk miinipildujaga, meditsiinisoomuk ja juhtimissoomuk. See on esimene kord, kui taasiseseisvunud Eestis peetud Võidupüha paraadidel on oma tehnikaga väljas välisüksus.

Kaitseliidu sõsarorganisatsioonidest osalesid paraadil Leedu KASP ja Läti Zemessardze rühma suuruste üksustega ning Taanist osaleb paraadil liputoimkond.

President Toomas Hendrik Ilves tervitas võidupüha paraadi presidendina viimast korda. Niisamuti pidas ta kõne, milles sõnas, et olgugi, et julgeoleku olukord on muutunud tema ameti algusaastatega võrreldes kardinaalselt, ei saa me rääkida hüsteeriast, sest kindel ja tasakaalukas tegutsemine nii julgeolekupoliitikas kui ka ühiskonnas on meie iseseisvuse kindel pant.

"Meie kõige olulisem heidutus on aga tugev Eesti ühiskond. Ühiskond, mis ei lähe populismi teed ega pöördu isolatsionismi suunas. Ühiskond, mis ei juhindu üksteise mustamisest ja materdamisest. Ühiskond, kus on piisavalt julgust langetada olulisi otsuseid, mis otsustavad Eesti tuleviku," lausus Ilves kõnes.

FAKTE VÕIDUPÜHAST VÕRUS JA AJALOOS

  • Võrumaa paistab silma eriti aktiivsete noorte poolest, nimelt kuulub iga neljas võrumaa noor mõnda kaitseliidu organisatsiooni, Noorte Kotkaste või Kodutütarde ridadesse.
  • Paraadi korraldajad on palunud kohalikel end ehtida sündmusele kohaselt - ikka rahvariietesse.
  • Võrru on rivistunud ka neljajalgseid: rahvast tervitab kuus piirivalve teenistuskoera.
  • Võro piirkond on UNESCO maailmapärandi nimekirjas kahel korral: suitsusauna ja seto leeloga.
  • Pätsi ajal saadeti võidutuli laiali mootorratastel, tänavu antakse see edasi tublide noorkotkaste ja kodutütarde abiga. Koos 22. juunil süüdatud tulega viivad kodutütred ja noorkotkad oma kodumaakonda ka tammeistiku. ERR.ee tutvustas noori lähemalt.
  • Sakala maleva kaitseväelased panid kokku esimese torupillimängijate rühma Eesti Sõjatorupill, mis saatis tuletoojaid sisse- ja väljamarsil. "Tegu on puhatõulise Eesti torupilliga, mis valmistatud Valgamaal," kommenteeris kaitseliidu kooli juhataja Erik Reinhold.
    Rühma kuuluvad Sakala maleva kaitseliitlased torupillimängijad Ando Kiviberg, Kulno Malva, Lauri Kadalipp, Peedu Põld ja trummimängija Martin Aulis. „Projekti eesmärk on Eesti torupillimängu propageerimine eelkõige just meeste hulgas, sest tugevaid naismängijaid on Eestis olemas, meeste hulgas aga kiduralt,“ ütles kaitseliitlane Ando Kiviberg. „Kaitseväelise tausta lisamine aitab ehk selle vea parandada ning tulevikus loodan, on selle rühma koosseis 12 torupilli ja neli trummi,“ lisas ta.

Video: president annab võidupüha tulest leegi tuletoojate tõrvikutesse:

Võidupüha kava

Kell 9.00 asetati pärjad Vabadussõjas langenute mälestussamba jalamile Võru linnakalmistul. Eelmisel päeval Toris süüdatud Mälestustuli ja Tamula rannas süüdatud Muinastuli ühendatakse Võidutuleks ning tuletoojatele antakse üle Võidutule medalid. Tuletoojad on tänavu parimad noorkotkad ja kodutütred.

Kell 10.00 algas võidupüha oikumeeniline jumalateenistus EELK Võru Katariina kirikus.

Kell 10.55 algas ERR-i ülekanne Võrust.

Kell 11.00 algas kaitseväe paraad Vabaduse tänaval.

Kell 12.00 ehk pärast paraadi oli Tamula rannahoone ees avatud Kaitseliidu ja kaitseväe lahingutehnika näitus.

Samast saadeti Võrumaa valdadesse Võidutuli. 

Võidupüha sündmused Võrus said alguse juba 22. juunil kell 17.00 Carolin Illenzeeri Fondi heategevusliku kontsertiga "Laulud sõdurile 2016" Võru Spordihallis. Õhtul toimus ka Tamula rannas rahvapidu.

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: