Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valitsus Briti referendumist: brittide "ei" Euroopale on suur kaotus

{{1466753713000 | amCalendar}}
Foto: valitsus.ee

Peaminister Taavi Rõivas ja välisminister Marina Kaljurand avaldasid kahetsust, et britid otsustasid eilsel referendumil hääletada Euroopa Liidust lahkumise poolt.

„Mõistagi austame brittide demokraatlikku valikut, aga otsus Euroopa Liidust lahkuda on paratamatult pettumus. Peame Briti referendumist tegema kogu Euroopa jaoks järeldused ja pingutama selle nimel, et me ei kaotaks Euroopa Liidu ühtsust. Lääne ühtsus ja ühine tegutsemisvõime on meile eluliselt olulised," ütles peaminister Rõivas.

"Meie jaoks on oluline, et tugev suhe Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi vahel jätkuks ning et referendumile ei järgneks pikemat poliitilise ebaselguse ja majandusliku ebastabiilsuse perioodi,“ selgitas ta.

"Aktuaalsele kaamerale" antud telefoniintervjuus ütles Rõivas, et David Cameron on olnud Briti peaministrina seisukohtadel, mis on ka Eestiga ühtinud. Samas püüdis ta inimesi rahustada, öeldes, et Suurbritannia lahkub suure tõenäosusega küll Euroopa Liidust, kuid jääb siiski Euroopa osaks.

"Suurbritannia on ja jääb Eesti oluliseks partneriks ja liitlaseks nii majandus- kui ka poliitilistes ja julgeolekuküsimustes. Selge on see, et ka väljaspool Euroopa Liitu on Suurbritannia Euroopas väga oluline riik," märkis ta.

Valitsusjuhid ei saa tema sõnul aga jääda nüüd pikaks ajaks "šokiseisundisse", vaid teisipäeval Brüsselis hakatakse arutama, kuidas saada ühiselt ja tugevalt olukorrast üle.

"Loomulikult, see on ebameeldiv ja Euroopa ühtsuse jaoks halb uudis, aga skeptikute kiuste on Euroopa Liit alati näidanud, et ka kõige keerulisematest kriisidest saadakse üle siis, kui suudetakse olla ühtsed ja seda ühtsust me praegu taotlemegi ja kindlasti soovime ühiselt sellest üle saada," lisas Rõivas.

Välisminister Kaljurand rõhutas, et referendumi tulemus ei muuda Suurbritannias viibivate ja sinna reisida kavatsevate Eesti kodanike jaoks päevapealt midagi.

Ühendkuningriik jätkab Euroopa Liidu liikmena kuni võimalik lahkumisavaldus esitatakse ning seejärel ka lahkumislepinguga lõppev lahutusprotsess läbi viiakse.

„Tõenäoliselt kulub lõplikuks Euroopa Liidust lahkumiseks mitu aastat, tulevaste suhete määratlemiseks ilmselt veelgi kauem. Referendum ei mõjuta brittide liikmelisust teistes rahvusvahelistes organisatsioonides, sealhulgas panust Eesti julgeolekusse NATO raames,“ märkis välisminister.

Taavi Rõivase hinnangul tuleb tegeleda referendumi tulemustest tekkivate majanduslike riskide minimeerimisega.

“Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi institutsioonidel tuleb teha kõik vajalik olukorra stabiliseerimiseks ning majandusliku mõju minimeerimiseks euroala riikidele, majandustele ja finantsinstitutsioonidele,” ütles Rõivas.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: