Kohus mõistis süüdi riigisaladusi koju viinud kaitsepolitsei ekstöötaja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Harju maakohus mõistis vangi kaitsepolitsei ekstöötaja Aleksandr Gontšarovi, kes mõisteti süüdi riigisaladusele ebaseadusliku juurdepääsu võimaldamises.

Kohtueelsel uurimisel oma süüd tunnistanud mehe suhtes rakendati kokkuleppemenetlust ning 13. juunil mõistis Harju maakohus Gontšarovi (54) süüdi riigisaladusele ebaseadusliku juurdepääsu võimaldamises ning määras karistuseks kaks aastat ja neli kuud vangistust, millest koheselt tuleb ära kanda kuus kuud.

Ülejäänud karistust täitmisele ei pöörata, kui ta kahe aasta ja kuue kuu jooksul ei pane toime uut tahtlikku kuritegu.

Kuna kohtuotsust 15 päeva jooksul edasi ei kaevatud, siis see jõustus.

Aleksandr Gontšarov töötas aastast 1994 kuni 30.09.2011 erinevatel ametikohtadel kaitsepolitseiametis.

Kohtuotsuse kohaselt viis ta 2011. aasta septembri jooksul kaitsepolitseiameti turvaalalt välja teenistusülesannete täitmisega seoses tema valduses olnud riigisaladust sisaldavaid dokumente ja andmekandjaid.

Süüdistuse järgi hoidis ta neid väljaspool turvaala endale kuuluvates korterites Tallinnas ning võimaldas sellega ebaseadusliku juurdepääsu kõrvalistele isikutele, kellel puudub riigisaladusele juurdepääsu luba ja teadmisvajadus.

Aleksandr Gontšarov on riigisaladuse ja salastatud välisteabe seaduse kohaselt isik, kes on kohustatud hoidma saladuses talle teatavaks saanud riigisaladust ning kaitsma tema valduses olevat salastatud teabekandjat avalikuks tuleku ning juurdepääsuõiguseta ja teadmisvajaduseta isiku juurdepääsu eest.

Seaduse kohaselt tuleb riigisaladust hoida edasi ka siis, kui töölt lahkumisega juurdepääsu õigus lõpeb.

Arusaadavalt ei tohi isiklikus kasutuses olla dokumente ja teabekandjaid, mis sisaldavad riigisaladust, märkis süüdistus.

Kaitsepolitsei pidas 2011. aastal pensionile siirdunud ekstöötaja kinni tänavu 6. jaanuaril ning kaks päeva hiljem võttis kohus ta vahi alla.

Kriminaalasja uuris kaitsepolitsei ning uurimist juhtis riigiprokuratuur.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: