Farage'i kõnest häiritud Leedu poliitik pälvis sotsiaalmeedias palju tähelepanu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Farage ja Andriukaitis.
Farage ja Andriukaitis. Autor/allikas: Video stoppkaader

Teisipäeval pidas Ühendkuningriigi Iseseisvuspartei (UKIP) juht ja eurosaadik Nigel Farage Euroopa Parlamendis kõne, mille raames ta kiitis äsjast Briti referendumi tulemust ning hoiatas, et Euroopa Liitu ootab ees häving. Sotsiaalmeedias sai aga palju tähelepanu poliitik, kes inglasest euroskeptiku kõne ajal pead vangutas ja aeg-ajalt oma käe endale näo ette tõstis.

Kõige ärritavamaks osaks Farage'i tavapäraselt sõjakast kõnest on peetud ütlust, mille kohaselt polevat Euroopa Parlamendi liikmed kunagi "päris tööd" teinud. "Ma tean, et sisuliselt pole keegi teist oma elu jooksul päris tööd teinud või töötanud ettevõtluses või kaubanduses või eales loonud mõne töökoha," hurjutas ta oma kolleege.

Mainitud lause algab 3.20.

Hetkel, kui Farage kõnet pidas, oli videos näha üht pead vangutavat meest. Tegemist on Leedust pärit Euroopa Komisjoni tervishoiu ja toiduohutuse voliniku Vytenis Andriukaitisega, kelle süüdistamine "päris" töökogemuse puudumises on ajalehe The Guardian hinnangul äärmiselt ülekohtune.

Siberisse küüditatute peres sündinud Andriukaitise näol on tegu kogenud südamekirurgiga, kes osales aastal 1989 ka Leedu ajaloo esimesel südamesiirdamise operatsioonil. Lisaks sellele mängis ta oma ühiskondliku ja poliitilise tegevusega olulist rolli Leedu taasiseseisvumises.

Pärast seda, kui Andriukaitise reaktsioon sotsiaalmeedias levima hakkas, võttis ta ka ise oma blogis Brexiti teemal sõna.

Leedulasest volinik kritiseerib seal Farage'it "mürgiste ebatõdede" ja "valede" levitamise eest ja toob näiteks Brexiti-kampaania poolt levitatud (ja hiljem tagasi võetud) lubaduse, et pärast liidust lahkumist suunatakse kogu EL-i eelarvesse makstav raha hoopis Briti tervishoiusüsteemi.

Samas rõhutas Andriukaitis, et hoolimata referendumi tulemusest oli ja on ta edaspidigi "täielikult solidaarne kõigi Suurbritannia inimestega".

"Ma olen koos kõigi nendega, kes hääletasid näiteks Panama paberitest välja tulnud finantsspekulatsioonide vastu, ja nendega, kes hääletasid töötuse ja langeva elustandardi vastu," kirjutas ta.

Volinik tunnistas, et seoses Briti referendumiga jäävad talle alatiseks meelde kaks sümbolit: leiboristist rahvasaadik Jo Cox, kes "tapeti seetõttu, et on inimesi, kes õhutavad viha, šovinismi ja foobiaid", ja britist rahandusvolinik Jonathan Hill, kelle tagasiastumine oli Andriukaitise arvates parim näide "moraalsest enesekindlusest, millega võeti vastutus ja lepiti tagajärgedega". Viimane olevat Andriukaitise meelest teravas vastuolus tegudega, mida sooritavad "mõned teised, kes kehastavad poliitilist silmakirjalikkust".

Andriukaitis lisas, et Šotimaa, Põhja-Iirimaa ja Londoni soov EL-is jätkata näitab, et Suurbritannia on muutumas ning et paljud inimesed tahavad näha teistsugust tulevikku.

"Ka Euroopa Liit on muutumas," nentis ta. "Minu jaoks on selle tulevik õigluses ja turvalisuses. See on tee, mida mööda edasi minna. Ning ainult ühekoos, koos EL-i liikmesriikidega, Euroopa Parlamendiga ja otsustusvõimelise Ülemkoguga - vältides samas kakofooniat ja pidevat Brüsseli süüdistamist - suudame me selleni jõuda," selgitas ta.

Ajaleht: eurosaadikud on varem "päris tööd" teinud küll

The Guardian võttis Farage väite asjus vaevaks vaadata üle ka selle paikapidavus. Ehk kas tõesti on nii, et Euroopa Parlament koosneb "elukutselistest poliitikutest", kes pole enne poliitikasse siirdumist mingil muul erialal midagi silmapaistvat saavutanud.

Kontrollimisel selline arvamus väljaande hinnangul kinnitust ei saanud, pigem vastupidi. Ainuüksi Suurbritanniast valitud eurosaadikute seas oli vaid üksikuid inimesi, kelle karjäär on kulgenud ainuüksi poliitilisi asju ajades.

Briti eurosaadikute seas on näiteks endine politseinik, põllumehi, õpetajaid, meedikuid, ettevõtjaid, psühhiaater, pankur, raamatupidajaid, advokaate ning akadeemikuid.

Näiteks konservatiivist eurosaadik Geoffrey Van Orden teenis Briti relvajõududes 20 aastat, oli seejärel koolitaja Saksamaa relvajõududes ning valiti europarlamenti alles pärast seda, kui ta oli olnud vastutusrikastel ametikohtadel luureteenistustes ja NATO-s.

Konservatiivist Vicky Ford veetis enne poliitikasse tulekut 14 aastat tipptasemel pangatöötajana, näiteks oli ta ka JP Morgani asepresident. Sama erakonna eurosaadik Richard Ashworth on pidanud 30 aastat East Sussexis edukat piimafarmi ja olnud sealjuures ka piimandusettevõtete ja -liitude juhatustes.

Sotsiaalmeedias pöörati aga tähelepanu ka Farage'i enda karjäärile. Ta töötas aastaid Londonis börsimaaklerina, kuid alates 1999. aastast on ta kuulunud europarlamenti ning paistnud seal silma näiteks sellega, et on hea meelega kasutanud erinevaid Euroopa Liidu poolt eurosaadikutele mõeldud hüvitisi, ise aga selle sama liidu lõhkumise nimel pidevalt sõna võttes.

Samuti toodi välja ka Farage'i töö europarlamendis, kus ta on teinud peamiselt kõlavaid sõnavõtte. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: