Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kõik Arvamusfestivalist: teravamad arutelud ja videod koos ühes loos

Hetki 2016. aasta Arvamusfestivalilt
Hetki 2016. aasta Arvamusfestivalilt Autor/allikas: ERR

Paides toimunud 4. Arvamusfestivali külastas esimesel päeval ligikaudu 6000 inimest, teisel päeval veel 3000. ERRi vahendusel sai otseülekandes ülevaate ERRi arutelulaval toimunust ning videopildis ja sõnas veel paljudest aruteludest. Kel soov mõnd vahele jäänud arutelu järele vaadata või leida mõni arutelu, mis alguses märkamata jäi, saavad lüngad täita siin.

Parlamendierakondade esimeeste debatt

Tänavu otsustas festivali korraldusmeeskond, et ei lase erakondadel lavale tuua esimeeste asendusliikmeid, mistõttu võtavad koha laval sisse, vaid nelja parlamendierakonna esimehed, kelleks on Andres Herkel (Vabaerakond), Mart Helme (EKRE), Jevgeni Ossinovski (SDE) ja Margus Tsahkna (IRL).

Otseblogi: ERR.ee Arvamusfestivalil

Jüri Saar: tuumafüüsik ja kolmanda-silma-mees ei saa kuidagi olla võrdsed eksperdid

Suurte narratiivide dekonstrueerimine maailmas on viinud tänase olukorrani, kus kõik tõed tunduvad olevat nii suhtelised, et tõde kui selline on lakanud olemast, tõdes kriminoloogiaprofessor ja vabaerakondlane Jüri Saar arvamusfestivali arutelul ”Milline -ism meid päästab?” ja pakkus lahenduseks uusrealismi.

Jüri Luik: säutsu-põhised uudised mõjutavad poliitikat liiga palju

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) juhataja Jüri Luik märkis Arvamusfestivali julgeolekualal peetud arutelul "Kas sõda tuleb või mitte?", et populistlikud poliitilised jõud nii siin kui seal pool Atlandit on hakanud avalikkuses populaarsete seisukohtadega hakanud ohustama lääneliitlaste ühtsust.

Tulevikumaailm: sünteesitud inimene ja kolooniad Marsil

Arvamusfestivali teadusalal arutlesid teadlased, kas sünteetiline bioloogia hävitab või päästab inimkonna. Katseklaasis loodud inimene ja sea organismis kasvatatud maks ehk sünteetilise bioloogia tulevik panid mitmeid kuulajaid pead vangutama.

Video: Raadio 2 vestlussaade "Olukorrast riigis" arvamusfestivalil

Paides toimuva arvamusfestivali raames leidis aset ka Raadio 2 vestlussaate "Olukorrast riigis" otseülekanne. ERR-i laval publiku ees tehtud viidud saadet juhtisid tavapäraselt Ahto Lobjakas ja Andrus Karnau.

Agu Uudelepp: Soome ajakirjanike enesefilter suudab Vene propagandaga paremini toime tulla

Arvamusfestivali julgeolekualal toimus arutelu "Taevas kukub alla!?! Julgeolekust ja ohtudest rääkimise eesmärk ning mõju", kus otsiti vastus küsimusele, kuidas rääkida julgeolekuohtudest selliselt, et inimesed ei tunneks ennast lihtsalt hirmutatuna, vaid peaksid vajalikuks ennast kriisideks ette valmistada.

Arvamusfestival: Merle Karusoo viis mõtet tõest, õigusest ja armastusest

Lavastaja Merle Karusoo ja kirjandusteadlane Maarja Vaino arutlesid arvamusfestivalil tõe ja õiguse ning müüdi tekke üle.

Teaduse, majanduse ja ettevõtluse rool ning mootor on tark inimene

Mõiste teadmistepõhine Eesti on sedavõrd sageli kasutatud, et selle sisuline sisu on kasutuses kaduma läinud. Samas aga eksisteerivad teadus ja ühiskond justkui paralleelselt ning koostööd ettevõtluse ja teaduse vahel on jätkuvalt vähe. Arvamusfestivalil jõuti üsna lihtsalt kõlavale järeldusele: teaduse, poliitika ja majanduse sidusaine on tark inimene, kuid möödapääsmatu on muuta ka teaduspoliitikat ja -rahastust.

Fotod: hetki Arvamusfestivalilt

ERRi praktikant Pamela Maran tabas Arvamusfestivalilt hetki, kus inimesed suhtlesid üksteisega, erinevatel viisidel. Üht viisi suhtlus jäi kaamera ette veidi enam kui oodanuks.

Arvamusfestivali korraldajad: ükski oluline teema käsitlemata ei jää

Kuigi festivali teemakorje toimus juba aasta algul, kinnitavad korraldajad, et ükski oluline teema käsitlemata ei jää ja Arvamusfestival on jätkuvalt koht, kus vaba mõte saab lennata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Dr Adik Levin: 98,5% arstidest teab toitumisest väga vähe

Paduvihmasel teisel arvamusfestivali päeval kütsid kuulajate südamed soojaks dr Adik Levini ja dr Rene Bürklandi soovitused tervisest ja toitumisest. Toome ära Indrek Treufeldti juhitud vestlusest 10 olulisemat mõtet.

Droonivideo: Arvamusfestival lennukamast vaatenurgast

Arutelu "Globaalne Eesti": Eesti piir on seal, kus on eestlased

ERR-i Arvamusfestivali laval leidis aset arutelu "Globaalne Eesti", milles osalenud märkisid, et Eesti piirid asuvad seal, kus on eestlasi, ning kõige parem viis, kuidas teha meie väike riiki nähtavamaks, on otse suhtlus kohalikega.

Põlevkivitööstuse tulevikust: taastuvenergia ei ole praeguses tehnoloogias võimeline meie vajadusi katma

Õlihind mõjutab põlevkivitööstust oluliselt rohkem kui kliimapoliitika, märkis Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter. Viru Keemia Grupi juhatuse aseesimehe Meelis Eldermanni hinnangul ei ole taastuvenergia praeguses tehnoloogias võimeline meie vajadusi ära katma.

Aleksander Laane: taastuvenergiaga tegelemine tuleb teha rahva asjaks

Taastuvenergiaga tegelemine tuleks teha Eestis rahva asjaks, arvab erakonna Eestimaa Rohelised esimees Aleksander Laane. Eesti päikeseenergia assotsiatsiooni juhataja Andres Meesaku sõnul tuleb energiatootmisel juba praegu silmas pidada tehnoloogia arengut, et mitte tarbetult metsi maha põletada ja lendorava pesi hävitada.

Muusikateatrite järelkasv - kelle mure?

Reedel peeti Paide arvamusfestivalil aru, miks ei jätku eestimaiseid lauljaid, tantsijaid, pillimehi ja lavastajaid.

Fotod: Arvamusfestivali teine päev

Video: päikeseline pool Arvamusfestivalist

Lühike ja humoorikas videokokkuvõte Arvamusfestivali 1. päevast.  

VIDEO: presidendikandidaatide debatil Arvamusfestivalil andsid tooni julgeolek ja rabedad naljad

Venemaa, Euroopa Liit, Türgi ja sisejulgeolek tõusid teemadena esile, kui Mart Helme (EKRE), Allar Jõks (IRL, VE), Siim Kallas (RE), Eiki Nestor (SDE) ja Mailis Reps (KE) võtsid üksteisest mõõtu ERR-i presidendikandidaatide debatis arvamusfestivalil Paides.

Jõks vabandas Repsi aadressil tehtud seksistliku nalja eest

TÄISMAHUS VIDEO: väärikas lõpp – elu ja surm vanurina

Me kõik jääme vanaks – aga kuidas? Kuidas hoida haige või sureva inimese väärikust? Millised piirid seab inimväärikuse austamine raskesti haigetele ja nende lähedastele? Endaga toimetulemisest, hooldekodudest, meditsiinieetikast ja enda elu üle otsustamise õigusest arutleti Paide arvamusfestivalil õiguskantsleri ja ERRi koostöös.

Välisajakirjanikud: Eesti suurim probleem on puudulik riigi turundus

Eesti tehnoloogiline kõrgetasemelisus ja IT-lahendusi, kuid see jääb kahjuks maailmale märkamatuks, kuna teadlikkus Eestist on maailmas suhteliselt tagasihoidlik, leiavad Eestis Arvamusfestivali väisanud välisajakirjanikud.

Iga viies eestlane on käinud Lätis odava alkoholi järel

Arvamusfestivalil kiskus tuliseks arutelu piiriülese alkoholikaubanduse üle, kus alkoholitootjate esindaja kritiseeris tugevalt aktsiisitõusu, mis on elavdanud alkoholiturismi Lätti.

"Rahva teenrid" Arvamusfestivalil: Toomas Sildam ja Toomas Mattson

Arvamusfestivalilt läks Vikerraadios eetrisse saade "Rahva teenrid", kus Mirko Ojakivi juhtimise all arutasid päevakajalistel teemadel Toomas Sildam ja Toomas Mattson.

Arutelu: mis saab Euroopa Liidust?

 Johannes Tralla juhtimise all avaldasid arvamust Euroopa Parlamendi saadikud Kaja Kallas, Tunne Kelam, Marju Lauristin, Urmas Paet, Indrek Tarand ja Yana Toom.

"Vastasseis": Marko Mihkelson vs Oudekki Loone

Vikerraadio saade "Vastasseis" läks eetrisse Arvamusfestivalilt. Arp Mülleri juhtimise all ristasid mõtteliselt piigid ja argumendid Marko Mihkelson ja Oudekki Loone.

Ossinovski: üheski Eesti riiklikus dokumendis ei ole eesmärgiks seatud ebavõrdsuse vähendamist

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski ütles laupäeval Paides Arvamusfestivalil peetud arutelus "Mis on ebavõrdsuse hind", et pettumus sotsiaalmajandusliku olukorra pärast on väetiseks radikaalsetele meeleoludele. Tema sõnul ei ole üheski Eesti riiklikus dokumendis eesmärgiks seatud ebavõrdsuse vähendamist.

Teadus võiks ettevõtlust toetada, kui artiklite kirjutamine poleks nii tulus

Teadlastel on valik: kas publitseerida teadusartikleid, mis on aluseks teadusrahastuse taotlemisel, või tegeleda rakendusuuringutega, mis toetavad küll ettevõtete arengut, kuid ei too piisavalt sisse, et hoida elus teadusrühma. See tõsiasi selgus Arvamusfestivalil arutelust “Mis kasu on ettevõttel teadusest?”.

Arutelu: Eestis leiab aset kontrollimatu narkootikumide tarbimine

Arvamusfestivali erakondadealal toimus väike parteide korraldatud narkoteemaline arutelu "Reguleerimine või vaba narko - selles on küsimus!", kus osalenud poliitikud ja huvigruppide eestvedajad tunnistasid, et praegu toimub Eestis kontrollimatu narkootikumide tarbimine. 

ERR Novaatori arutelu: miks on tõde üha suhtelisem?

Miks teevad inimesed infoühiskonnas, kus tõenduspõhist teavet on üha rohkem ja üha vabamalt kätte saada, valikuid info kasuks, mis ei ole tõendatud? Kas me elame üldse infoühiskonnas või hoopis andmete ühiskonnas? Milline oskus on olulisim sellisel infoväljas ellu jäämiseks? Just sellisel teemal arutasid Arvamusfestivalil toimunud ERR Novaatori arutelul perearst ja TÜ peremeditsiini vanemteadur Marge Oona, jurist Maarja Pild ja teadusajakirjanik Arko Olesk. Arutelu juhtis ERR Novaatori vastutav toimetaja Marju Himma.

 

 

Ott Karulin loodab tänavuselt Arvamusfestivalilt varasemast käegakatsutavamaid tulemusi

Festivali on kahe päeva jooksul külastanud umbes 9000 inimest, mis korraldajate sõnul on üsna hea tulemus. Kokku toimub eri jutupaikades täna üle 130 arutelu, vahendas "Aktuaalne kaamera". Reporter Elo Ellermaa küsis Ott Karulinilt, kuidas teha nii, et kõik Arvamusfestivalil välja pakutavad ideed ja probleemi lahendused jõuaksid Paidest ka kaugemale ja tegudeni.

Arvamusfestivalil leiti, et Eesti peab haarama juhtrolli rändekriisi lahendamisel

Kuigi Euroopa lõunapiire tabanud pagulaskriisi surve Eestis veel tunda pole, tuleb ka meil selleks valmis olla. Euroopa Liidu eesistujamaaks saav Eesti peab haarama initsiatiivi Euroopa Liidu ebaefektiivse rändepoliitika muutmiseks, leiti rändekriisi teemalisel arutelul.

Eesti lapsed liiguvad aina vähem

Arvamusfestivali tervisealal nentisid eksperdid, et uuringud Eesti laste liikumisharjumuste kohta näitavad aina murettekitavamaid trende, mida isegi vanemate eeskuju ei suuda positiivseks pöörata.

Lauristin: Eesti võiks vedada Euroopa Liidu pagulaspoliitika muutmist

Euroopa Liit vajab tõhusat pagulaspoliitikat, mille väljatöötamise initsiatiivi peaks haarama Eesti Euroopa Liidu eesistujamaana. Nii leidis Euroopa Parlamendi liige Marju Lauristin Paides jätkuval arvamusfestivalil toimunud pagulasteemalisel arutelul, teatab Olev Kenk.

Video: Arvamusfestivalil arutleti tsensuuri üle kirjanduses

Arvamusfestivali Rahva Raamatu alal küsiti, mis asi on tsensuur ja miks üldse mõni teos tsensuuri alla satub. Arutelust võtsid osa semiootik Mihhail Lotman, ajaloolane Olaf Mertelsmann ning ajaloolane ja julgeolekuekspert Ivo Juurvee.

ERR-i lava arutelu: kas meedia teeb arengule (karu)teeneid?

Kui tänapäeva meedia kajastab arengumaades toimuvat, kas sellest on nendele pigem kasu või hoopis kahju? ERRi ja arengukoostööorganisatsiooni Mondo koostöös toimuvat arutelu juhib Indrek Treufeldt. Osalevad Anna Gavronski (ERR), Meelis Süld (ERR), Viktoria Ladõnskaja (vabakutseline ajakirjanik, riigikogu liige) ja Aliine Lotman (MTÜ Mondo).

EKRE arutelu "Globalism ja rahvuslus"

Erakondadealal toimus täna Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna arutelu "Globalism ja rahvuslus", kus EKRE liikmed Anti Poolamets, Martin Helme, Jaak Madison ja Urmas Espenberg arutlesid globalismi miinuste ja rahvusluse, kui üleilmastumise alternatiivi, üle.

Kahe päevaga külastas Arvamusfestivali üle 9000 inimese

Neljandat korda Paides toimunud Arvamusfestival tõi kahe päeva jooksul kokku üle 9000 inimese. Toimus rohkem kui 200 arutelu neljas keeles - eesti, vene, inglise ja viipekeeles.

Toom peab Arvamusfestivali meediakajastust olematuks

Euroopa Parlamendi saadiku Yana Toomi hinnangul on laupäeval Paides lõppenud Arvamusfestivali meediakajastus olematu.

Toimetaja: Marju Hima

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: