Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaljurand kandideerib presidendiks: "otsus on tehtud, see oli minu otsus"

{{1473405715000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Välisminister Marina Kaljurand teatas reedel ministri kohalt tagasiastumisest ja presidendiks kandideerimisest. "Olen otsustanud paluda valijameeste toetust," ütles ta keskpäeval pressikonverentsil välisministeeriumis.

"Viisin hommikul tagasiastumisavalduse peaministrile," kinnitas Kaljurand. "Täna on mu viimane tööpäev välisministeeriumis."

"Otsus on tehtud," ütles Kaljurand. "See oli minu otsus," lisas ta, vastates küsimusele, kas keegi mõjutas teda.

"Seisan kaljuna Eesti eest," ütles Kaljurand presidendi ülesannetest rääkides.

Kaljurand ütles ajakirjaniku küsimusele vastates, et ka juhul, kui ta valituks ei osutu, ta välisministri ametis ei jätka. "Seda ei ole," ütles ta vastuseks küsimusele, kas järgmine töökoht on valmis.

Väidetavalt on Kaljurannal koos valimiskogus ülesseadmiseks vajalikud 21 valimiskogu liikme allkirja.

Kaljurand rääkis pressikonverentsil, et kasutas vahepealset aega valijameestega suhtlemiseks ja sai sealt oma valikule kinnitust.

"Ei hakka numbritega spekuleerima. Olen valijameestele küll öelnud, et mingil hetkel pöördun nende poole ka allkirja saamiseks," vastas Kaljurand küsimusele, kui mitme valijamehe toetus tal on. "Nende inimeste spekter on väga lai, seal on mitmete erakondade esindajaid, aga on ka valimisliitude esindajaid."

Ka kampaaniameeskonna juht Andreas Kaju ütles ERR-ile, et ühtegi allkirja veel ei ole, kuid neid hakatakse loomulikult koguma. "Füüsiliselt pole veel keegi allkirja andnud ja ei tahaks potentsiaalsete nimedega eputada," sõnas Kaju.

Kaljurand lisas, et tal on toetajaid ka riigikogu liikmete seas.

Oma maailmavaatest rääkides ütles Kaljurand, et ta ei hakka seda kommenteerima. "Olen selgitanud korduvalt, milline president ma tahan olla. Loodan, et kõik inimesed, kes oskavad lugeda, loevad [avaldusi] ja teevad oma järeldused."

"See, et minu taga ei ole erakonda, annab mulle vabaduse ja sõltumatuse. /.../ See ei tähenda, et ma suhtuksin üleolevalt erakondadesse."

"Olen täna juba ühendaja," ütles Kaljurand venekeelsetest Eesti inimestest rääkides ja oma Ida-Virumaal tehtud ringsõitudele viidates. "Mulle on juba praegu öeldud, et mõnele venekeelsele inimesele olen ma eeskujuks."

"Peaminister peab otsustama järgmise välisministri," keeldus Kaljurand kommenteerimast Kalle Pallingu sobivust ministri kohale.

"See, et haldusreformi seadus vastu võeti, on minu meelest õige. Kindlasti kohalikke omavalitsusi tuleb kuulata," ütles Kaljurand. Tema sõnul on normaalne, et mõned omavalitsused on pöördunud seaduse seaduslikkuse kontrolliks riigikohtusse.

Kaljurand andis kell 12 välisministeeriumis pressikonverentsi, millest ERR tegi otseülekande ja mis on nüüd järelvaadatav:

Peaminister ja Reformierakonna esimees Taavi Rõivas tegi reedel pärast Kaljurannaga kohtumist avalduse:

„Marina Kaljurand teavitas mind oma otsusest presidendiks kandideerida täna varahommikul. Kuigi võib eeldada, et mitme sarnase maailmavaatega kandidaadi korral vähenevad mõlema võimalused, on presidendiks kandideerimine Kaljuranna isiklik otsus ning põhiseaduslik õigus. Reformierakond toetab valimiskogus Siim Kallase kandidatuuri, aga on selge, et valituks osutumiseks peab Kallas saama toetust ka teistelt erakondadelt. Me ei vali presidenti mitte Reformierakonnale vaid Eesti Vabariigile ning lõpptulemus sõltub lisaks erakondade otsustele paljuski ka valijameeste isiklikest eelistustest.

Marina Kaljurand avaldas soovi seoses kandideerimisega lahkuda välisministri ametist, kuid mina seda vajalikuks ei pea ja palusin tal rahulikult järele mõelda. Vajadus südamega tööd tegeva välisministri järele ei kao kuhugi ka peale 24. septembrit.“

Toimetaja: Indrek Kuus, Anvar Samost

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: