Hiinlased sisenevad Eesti telekomiärisse

Hiina telekomifirma CITIC Telecom omandas Eestis andmeside- ja serveripargi teenust pakkuva Linx Telecommunicationsi telekomiäri. See on esimene Hiina välisinvesteering Eesti telekomiturul.
CITIC Telecomi omandusse läks globaalselt tegutseva Linx Communicationsi telekomiäri, mille alla kuulub 470 km pikkune fiiberoptiline internetikaabel Läänemeres, peakorter Tallinnas ning Eesti suurim severipark. Hollandlastele kuuluva globaalse Linx Telecommunicationsi telekomiäri kese oligi Eestis, tehinguga loodetakse lõpule jõuda veel sügisel.
Pooled ei ole tehingu hinda avalikustanud, kuid selle väärtust hinnatakse viiele miljonile eurole. Tehing puudutab üksnes telekomiäri, Linx Communicationsi jätkab globaalse serveriäriga, kui Eesti serveripark välja arvata, selgitas ettevõtte juht Heiko H. Koop ERR-i uudisteportaalile.
CITIC Telecomi juhi Stephen Ho sõnul nähakse Euroopas ja Venemaal kasvupotentsiaali, mistõttu plaanitakse tulevikuski oma tegevust selles suunas laiendada.
Pole enam odavate tenniste tootja
EAS-i välisesindaja Hiinas Priit Martinson ütles ERR-ile, et Hiina välisinvesteeringute trend on kiiresti muutunud. Hiina ei soovi enam olla odavate tenniste tootja, vaid pakkuda maailmale elektriautosid, lennukeid ja tipptasemel elektroonikat. Selle eesmärgi saavutamiseks omandatakse osalusi mainekates Euroopa ja USA ettevõtetes.
Hiina uus nn Siiditee poliitika seab eesmärgiks tihedama kaubavahetuse Aasia, Euroopa ja Aafrika vahel ning toetab investeeringuid rahvusvahelistesse tehnoloogiaettevõtetesse ja taristusse.
Möödunud aastal oli Hiina välisinvesteeringute kogumaht 106 miljardit dollarit, ületades 2014. aasta tulemust kolmekordselt. Tänavu maikuuks on Hiina teinud välisinvesteeringuid juba 110 miljardi dollari ulatuses.
Huvi Eesti tehnoloogiasektori vastu kasvab
Martinsoni kinnitusel on käesoleval aastal kasvanud märgatavalt Hiina tehnoloogiaettevõtete huvi investeerida Eestisse.
“Kohtumistel küsitakse aina rohkem Eesti IT ja tehnoloogiaettevõtete lahenduste kohta, millele Hiina kapitali ja kontaktide abil kohalik turg avada,” ütles Martinson.
Näiteks eelmisel aastal teatas Omniva ühisettevõtte loomisest Hiina suurima erakapitalil põhineva kullerfirmaga S.F. Express. Ühisettevõte nimega Post11 on registreeritud Eestis, kuid plaan on tegevust laiendada üle kogu maailma. Investeeringu tulemusena rajati Tallinnasse vaheladu, luuakse ligikaudu 50 uut töökohta ja koostöö hiinlastega peaks Omniva juhi Aavo Kärmase hinnangul Omniva kasumit oluliselt suurendama.
Samuti käivitas Eestis disainitud elektrirollerite tootja Stigo Hiinas masstootmise, kaasates selleks Hiina kapitali, et toode konkurentsivõimelise hinnaga rahvusvahelisele turule viia.