Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

5 uudist, mida täna hommikul teada: sotsid kaaluvad presidendikandidaate, Ühtne Venemaa võitis taas üldvalimised ja internetikasutajate hulk on vähenenud

Viis uudist 19. septembril
Viis uudist 19. septembril Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix/Creative Commons/ERR

Siin on valik uudiseid, mida täna hommikul võiks teada!

Sotsid arutavad, keda laupäeval presidendiks valida

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus arutab koos erakonna valimiskogu liikmetega, keda toetada presidendivalimiste esimeses voorus valimiskogus. Postimees kirjutab, et suure tõenäosusega partei oma kandidaati üles ei sea.

Sotsiaaldemokraatide peasekretär Kristen Kanarik ütles, et erakorraliselt kogunev erakonna juhatus kohtub Toompeal partei valija-meestega, et arutada, kuidas valimiskogu esimeses voorus valida. Kuidas hääletatakse valimiskogu teises voorus, otsustatakse laupäeval.

Samas on selge, millised kaks kandidaati pääsevad viimasesse vooru. Tema sõnul on sotside kindel soov president valimiskogus ära valida. Kandidaatide registreerimine presidendivalimisteks valimiskogus algab homme hommikul.

Kandidaadi ülesseadmise õigus on vähemalt 21 valimiskogu liikmel.

 

Venemaa valimised võitis oodatult Ühtne Venemaa

Venemaa võimuparteid Ühtne Venemaa toetab 54,3 protsenti hääletanutest, kui eilsete riigiduuma valimiste häältest oli loetud 80 protsenti. Teisel kohal on 13.6e protsendiga Kommunistlik Partei ja kolmandal positsioonil liberaaldemokraadid 13,4a protsendiga.Viimasena pääses parlamenti Õiglane Venemaa 6 protsendilise toetusega.

Kokkuvõttes pääsesid parlamenti taas needsamad neli parteid, mille esindajad seal ka siiani on olnud. Valimistest osavõtt oli aga väike. Valimistel osales praegustel andmetel alla 48a protsendi valimisõiguslikest kodanikest.


Riik kaotab transiidi kahanemisest 357 miljonit eurot aastas

Logistika ja transiidi assotsiatsiooni arvutustel kaotab Eesti riik 10 aasta taguse ajaga võrreldes transiidi vähenemisest 357 miljonit eurot aastas; summaarselt on assotsiatsiooni arvutustel Eestit läbiva transiidi langus samal perioodil siinsest majandusest viinud iga-aastaselt 510 miljonit eurot.

Aastal 2006 läbis Eestit 40 miljonit tonni kaupa ja 2016 prognoositakse 6 miljonit – vahe on 34 miljonit. Ühe tonni läbimine jätab Eesti majandusse 15 eurot ja seega saab Eesti majandus aastas 510 miljonit eurot vähem kui 2006. aastal, teatas assotsiatsioon.

Mahu langusest jääb assotsiatsiooni hinnangul Eesti riigil teenimata raudtee ja sadamate tulu ning terminalide tööjõumaksud - 10,5 eurot iga liikumata jäänud kaubatonni kohta. Võrreldes 2006. aastaga on seda 357 miljonit eurot aastas vähem.

 

Ilmateade

Täna tuleb vahelduva pilvisusega olulise sajuta ilm. Puhub põhjakaare tuul 2-7 m/s. Õhutemperatuur on 11..16°C.

 

Troopilise viiruse vastu aitab levinud tinktuur

Kevadel Hugo Treffneri gümnaasiumi lõpetanud Maris Sala uuris võimalust, kuidas pidurdada troopilise chikungunya viiruse ehk CHIKV viiruse paljunemist apteegis käsimüügis oleva toidulisandi Carmolise tinktuuriga. Tegu oli sedavõrd hea uuringuga, et praegu võistleb teadustöö teiste Euroopa parimate noorte teadlaste uuringutega.

Chikungunya viirus levib Lõuna- ja Ladina-Ameerikas ning viimastel aastatel on see hakanud epideemiliselt levima. Ainuüksi 2016. aastal on Lõuna- ja Kesk-Ameerika riikides diagnoositud CHIKV nakkus 16 653 inimesel, haigus levib jõudsalt ka Põhja-Ameerikasse ning ilmselt on tänavu nakatujaid üle 20 000.

Sala ei uurinud tegelikult CHIKV viirust, vaid viisi, kuidas takistada viiruse paljunemist.

Taimset ürdisegu Carmolis saab osta Eestis ja enamikus Euroopa riikidest igast apteegist. See sisaldab kümmet erinevat taime ning etanooli ehk lihtsamalt öeldes on tegu ravimtaime alkoholtõmmisega.

Kuna tinktuur sisaldab lisaks ravimtaimede eeterlikele õlidele ka 61 protsenti etanooli, oli oluline teada saada, kas viiruse paljunemisel on olulisem roll alkoholil või on mõju ka taimedel.

Esiteks tuleb välja tuua uuringu olulisim tulemus: Carmolis tinktuur tõepoolest peatab viiruse paljunemist. Rakukultuuril tehtud katsest nähtus, et viiruse paljunemist peatas ka lihtsalt etanool.

Kuid etanooli ja tinktuuri vahel esines statistiliselt oluline seos: tinktuur peatas viiruse paljunemist väga palju tõhusamalt kui lihtsalt etanool.


Kodust internetti omavate leibkondade suhtarv vähenes

Kodune internetiühendus oli 2016. aasta esimeses kvartalis 86 protsendil leibkondadest, mida on 2 protsendipunkti vähem kui möödunud aastal samal ajal.

Jätkuvalt on kõige populaarsem internetiühendus juhtmega või juhtmevaba püsiühendus, mida kasutas 90 protsenti internetiühendusega leibkondadest. Lasteta leibkondadest oli juhtmega või juhtmevaba interneti püsiühendus 88 protsendil ja lastega leibkondadest 92 protsendil, teatas statistikaamet.

Märgatavalt on tõusnud mobiilse internetiühenduse kasutamine. Kui 2015. aasta esimese kvartali seisuga oli mobiilne internet veidi enam kui pooltel ehk 56 protsendil internetiühendusega leibkondadel, siis 2016. aasta esimese kvartali andmetel pisut üle kolmveerandil ehk 78 protsendil.

Juhtmega või juhtmevaba püsiühenduse kasutamine on populaarsem linnas elavates leibkondades ning mobiilse interneti kasutamine maa-asulates elavates leibkondades. Koduse internetiühenduse puudumise põhjusena nimetasid leibkonnad kõige enam vajaduse või huvi puudumist.

Toimetaja: Allan Rajavee

Allikas: ERR/BNS/Postimees

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: