Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ekspertide hinnangul tühjade sedelite kasutamine erakondade reitingutele suuremat kahju ei teeks

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kuigi presidendivalimiste läbikukkumine valimiskogus tooks kaasa potentsiaalse põhiseadusliku korra kriisi Eestis, ei saaks erakondade reitingud sellest suuremat kahju. Küll aga kasvaks üldine usaldamatus poliitikute vastu, arvavad eksperdid.

Tartu ülikooli politoloogi Vello Pettai hinnangul ei saagi keegi täpselt teada, kes või millise erakonna liikmed tühjasid sedeleid kasutasid, sest hääletamine on salajane.

"Riigimehelik käitumine oleks hääletamisest mitte osa võtta, mille puhul vajalik enamus siiski tuleks kokku. (Seadus ju ütleb, "Valituks tunnistatakse kandidaat, kelle poolt hääletab hääletamisest osavõtnud valimiskogu liikmete enamus.") On kaks viisi, kuidas hääletamisest mitte osa võtta. Üks on see, et valimiskogu liige ei võta 2. voorus üldse oma sedeli välja. See on aga ebatõenäoline, sest siis saaks nimeliselt teada, kes need inimesed olid. Palju lihtsam variant on see, et liige võtab sedeli välja, kuid ei liigugi kunagi kabiini ega urni juurde, vaid jalutab niisama ringi sedeliga taskus kuniks hääletamine möödas," sõnas Pettai.

"Kui viimased kaks kandidaati ei meeldi, siis tuleb jätta hääletamata, aga mitte kogu Eesti põhiseadusliku korda kriisi asetada sedelite rikkumisega. Pealegi ei pruugi see midagi paremat antud tegijatele tuua, kuna see on sama ennustamatu, keda seatakse üles riigikogus või taaskord valimiskogus," arvas Pettai.

Kasvaks erakondliku eelistuseta inimeste hulk

Emori uuringujuht Aivar Voog arvas, et erakondade reitingud eraldi sellest kannatada ei saaks, küll aga saaks löögi üldine poliitikute usaldusväärsus.

"Mingisugust pettumust ta võib ju lühiajaliselt tekitada. Konkreetsele erakonnale see kindlasti mõju ei avalda. Sõltub ka sellest, kuidas see protsess edasi läheb. Kas leitakse mingi kiire lahendus riigikogus või tuleb see peale seda veelkord valimiskogusse. Sõltub selle protsessi pikkusest ja kuidas meedia seda kajastab." arvas ta.

Voogi hinnangul võib sellisel juhul kasvada ilma erakondliku eelistuseta inimeste arv.

Valimiskogu liikmed tunnevad vastutust

Poliitikavaatleja Agu Uudelepp ütles ERR-ile, et tõenäosus, et erakonnad hakkavad kasutama tühjasid sedeleid on laupäeval suurem kui kunagi varem ja seda kõigi erakondade poolt.

Ta ütles, et tühjad sedelid töötavad siis, kui kellegi potentsiaalsed pooldajad jätavad hääletamata. "Kui kellegi veendunud vastased jätavad hääletamata, aga pooldajaid on piisavalt, siis on president ikkagi valitud," lausus poliitikavaatleja.

Samas arvas ta, et valijamehed tunnevad siiski vastutust ja tühjasid sedeleid ei kasuta, isegi siis kui nende algne eelistus teise vooru ei jõua.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: