Eestis napib logopeedilist abi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Ligikaudu veerand Eesti lastest vajab mingil arenguetapil logopeedi abi, kuna kannatavad kommunikatsioonipuude käes. Lisaks on ligi 5000 täiskasvanut, kel on kõnepuue tekkinud ajukahjustuse tagajärjel. Et mõista, kuidas neid inimesi ära tunda ja aidata, koostasid Tartu ülikooli eripedagoogika õppejõud Eesti praktikal põhineva kõrgkooliõpiku kommunikatsioonipuuetest ja nende teraapiast.

Kõnepuue võib tähistada erinevaid kõnega seotud häireid, näiteks võib inimesel olla probleeme hääldamisega, häälega, kõne sujuvusega või on kõnevõime röövinud ajukahjustus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Uue õpiku autori, TÜ eripedagoogika osakonna juhataja Marika Padriku sõnul on võtmeküsimus selles, kuidas ümbritsevad inimesed suudavad puudega inimest suhtluses toetada.

"Probleem ei ole mitte selle inimese küljes, kellel see on, vaid tegelikult see probleem avaldub keskkonnas. Sa pead ju õppima suhtlema selle inimesega. Kuidas vestelda, kuidas kuulata, kuidas aidata teda oma sõnumi konstrueerimisel näiteks - need on õpitavad oskused," selgitas Padrik.

Hinnanguliselt veerand Eesti lastest kogeb mingil arenguetapil kõnepuuet ning vajab logopeedi abi.

Täiskasvanute puhul on statistikat teha veelgi raskem, kuid teadlased on insultide arvu põhjal tuletanud, et Eestis võib olla ligi 5000 afaasiaga ehk insuldi põhjustatud keelepuudega inimest.

Üheks neist on endine õiguskantsler Indrek Teder, kes otsis logopeedi abi kohe pärast insulti.

"Ma ei saanud õigesti rääkida. Näiteks ma olen kogu aeg öelnud, sa ei saa öelda ka pastapliiats ise. Ja sa alustad just A-st ja B-st, sa oled nagu väike laps. Aga see on teistsugune, seal sul on oma mõtted korrektsed, aga sa ei saa ise kommunikeerida," selgitas Teder.

Logopeedilist abi Marika Padriku sõnul meil aga napib, kuna elukvaliteedi tõusuga on muutunud ka lapsevanemad oma järeltulijate arengust teadlikumaks. Seega on nõudlus logopeedi järele aina suurem, samas kui õppida seda ala väga ei soovita.

Eesti praktikal põhinev kõrgkooliõpik peaks aga pakkuma eripedagoogika ja logopeedia tudengitele senisest praktilisemat õppimisvõimalust ning olema heaks käsiraamatuks ka juba töötavatele spetsialistidele ja kõnehäiretega laste vanematele.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: