Karilaid: Ratasest võiks saada erakonna esimees, Savisaarest auesimees ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Keskerakonna juhatuse aseesimees Jaanus Karilaid leiab, et Edgar Savisaar võiks teha kokkuleppe Jüri Ratasega, et viimasest saaks erakonna uus esimees. Savisaart näeb ta pigem erakonna auesimehena.

Jaanus Karilaid eeldab, et 5. novembril Paides toimuval erakonna kongressil saaks Keskerakond omale nii uue juhatuse kui ka uue esimehe. Selle tulemusel loodab ta oma erakonda taas ühtsena ja ühes leeris näha.

"Keskerakonna kongress peab ära lahendama, et me läheme ühte jalga nagu üks hea orkester, mängime ühes hääles ja oleme harmoonias," ütles Karilaid ETV saates "Ringvaade".

Muuhulgas peab ta vajalikuks juhatuse volituste suurendamist erakonna esimehe volituste arvelt.

"Oleme pannud erakonna esimehele liiga suure vastutuse. Tulevikus tahab ka erakonna juhatus olla otsustaja, kas me lubame selliseid garantiikirju teha või mitte," tõi Karilaid näiteks.

Karilaid leiab, et Savisaar on oma paranoiadega üle piiri läinud, mistõttu vajaks erakond uut esimeest.

"Ma saan aru, et kaitsepolitsei ja prokuratuur on erakonna esimehele haiget teinud, aga see on süvendanud erakonna esimehes paranoiat, et kõik on kaitsepolitsei agendid ja see paranoia on liiga kaugele läinud. Keskerakond kaitseb Keskerakonna esimeest poliitilise protsessi eest, aga me ei saa selle paranoiaga minna liiale, väites, et iga teine või kolmas on kaitsepolitsei agent," ütles Karilaid.

Ta nimetab end ka praegu Savisaare pooldajaks, kuid näeb tema rolli teisenemist ning peab vajalikuks uue esimehe valimist. "Ma olen ka täna Savisaare pooldaja, aga see ei tähenda, et erakonna esimees ei võiks vahetuda. Ma arvan, et sellisest juhtimiskriisist võiks erakonna välja tuua Jüri Ratas."

Karilaid tuletas meelde, et erakond näitab oma toetust Savisaarele ka tema suurte kulude katmisega. "Keegi pole Edgar Savisaart maha jätnud. Erakonna volikogu on talle palga määranud, samuti autojuhi ja auto. Oleme maksnud kinni ka erakonna esimehe kohtukulud, mis on väga suured. Erakond on in corpore täna esimeest kaitsmas ja ta ise peaks ka tegema kompromisse ja kokkuleppeid. Kui ta teeks Jüri Ratasega kokkuleppe erakonna tuleviku suhtes, oleks see Keskerakonnale väga kasulik igal tasandil."

Karilaid tunnustas Savisaare minevikuteeneid, kuid leidis, et tahavaatepeegli kaudu erakonda juhtida ei saa ning peaks lähtuma tulevikueesmärkidest. Ta ise näeb seda valitsuses. Edgar Savisaarele soovitab ta aga taanduda auesimehe kohale nagu Reformierakond on toiminud Siim Kallasega.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: