Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaa toimetas tsiviilalusega Kaliningradi raketisüsteemi Iskander

{{1475838774000 | amCalendar}}
Foto: Marinetraffic

Julgeolekuküsimustega hästi kursis oleva allika sõnul toimetas Venemaa Balti laevastik logistikaõppuse sildi all reedel Ust-Lugast Kaliningradi tsiviillaevaga raketisüsteemi Iskander.

Raketisüsteemi vedav laev "Ambal" liikus reedel Läänemerel ja jõudis Kaliningradi.

Võimalik, et raketisüsteemi veoga on seotud ka Eesti ja Soome õhuruumi rikkumine neljapäeval Vene lennukite poolt.

Kaitseminister Hannes Hanso vastas ERR-i küsimusele, kas ta võib infot raketisüsteemi transportimise kohta kinnitada, et sellistele küsimustele vastamiseks on omad infokanalid. "Aga tõsi ta on, et meil on põhjust nii õhus kui vees kui igal pool mujal väga aktiivselt silmi lahti hoida," nentis Hanso.

Seda, kas õhuruumi rikkumised võiksid asjaga seotud olla, kommenteeris kaitseminister sõnadega: "Ei saa välistada, seda saan öelda".

USA luureametnik kinnitab

Iskanderide toimetamist Kaliningradi kinnitas reede hilisõhtul Washingtonis uudisteagentuurile Reuters ka USA kõrge luureametnik. "See võib olla poliitiline žest - jõudemonstratsioon," ütles ta.

Vene hävituslennukid rikkusid Eesti ja Soome õhuruumi

Vene hävituslennuk Su-27 sisenes Eesti õhuruumi eile öösel Vaindloo saare piirkonnas. Soome õhuruumi sisenes Vene hävitaja Su-27 esimest korda neljapäeva päeval ja teist korda sama päeva hilisõhtul. Kõikide lendude puhul oli hävitajate transponder välja lülitatud, lennuplaan esitamata ning puudus raadioside.

Kaitseväe juhataja, kindralleitnant Riho Terras ütles "Aktuaalsele kaamerale", et viimase ööpäeva jooksul on väga intensiivne lennutegevus olnud kogu Läänemere ulatuses. "Meie õhuturbelennukid on pidanud väga intensiivselt pidanud lendama väga erinevate lennuplatvormide juurde, neid tuvatsama - nii sakslased kui prantslased loendamatult rohkem lende ühe ööpäeva jooksul," sõnas Terras.

"Ma arvan, et midagi on toimumas Läänemerel," lisas Terras. Küsimusele, kas see võiks olla Iskanderite transportimisega seotud, vastas ta järgmiselt. "Ma arvan, et see võib olla midagi, mis on seotud millegi transportimisega Läänemerel. Me oleme näinud õhust väga suurt liikumist ja sellest liikumisest võib järeldada, et toimub ka midagi merel, midagi erakorralist," lausus Terras.

"Me oleme neid märke näinud ka varem ja juba pikema aja jooksul. üsnagi ettearvamatu käitumine ja kui see osutub tõeks, siis on meil põhjust taaskord nentida, et Venemaa meil kindlasti selline ratsionaalne, mõistlik partner ei ole,. 18:15 vaid tahab rääkida jõua ja agressiivsuse keelt," lausus ta.

Nii Terras kui Hanso ütlevad, et Eesti jälgib koos liitlastega ümbruskonnas toimuvat ning muretsemiseks põhjust ei ole.

Peaminister Taavi Rõivas: alarmeeriv info

Peaminister Taavi Rõivas ütles ERR-ile, et viited Iskander rakettide transportimisest mööda Läänemerd Kaliningradi on alarmeerivad ja näitavad "Venemaa katset jätkata Lääne survestamist erinevaid jõumeetodeid kasutades".

"Ainuüksi sellest nädalast saab tuua juba mitmeid sarnaseid näiteid. Võtame kas või esmaspäevase teate sellest, et Venemaa taganeb USA-ga sõlmitud plutooniumi käitlusleppest, mille jätkamise üheks tingimuseks seati kohati absurdseid nõudmisi," ütles peaminister.

Iskander on strateegilise võimekusega

Iskander-M on ballistiline raketisüsteem, mis on suuteline suure täpsusega tabama strateegilisi sihtmärke kuni 500-700 kilomeetri kaugusel.

Aastatel 2010–2011 relvastati Iskanderitega ümber Peipsi järve naabruses Luugas asuv 26. raketibrigaad (kokku 12 laskealust). Mõnedel andmetel võeti aastatel 2012–2013 Iskanderid suure tõenäosusega Kaliningradis paikneva 152. raketibrigaadi relvastusse (samuti 12 laskealust), kuid ametliku info kohaselt neid seal püsivalt ei ole.

Kui Iskanderid asuksid Kaliningradi oblastis, siis annaksid need Vene relvajõududele suutlikkuse tabada pea kõiki strateegilisi objekte – lennuvälju, sadamaid, raudteesõlmi, juhtimiskeskuseid – Lõuna-Poolast kuni Kesk-Soomeni.

Ro-ro alus Ambal Ust-Luga sadamas:

Toimetaja: Anvar Samost, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: