Maruste sõnul tuleks asutada konstitutsioonikohus, Reinsalu seda vajalikuks ei pea ({{commentsTotal}})

Foto: Sander Ilvest/Postimees/Scanpix

Poliitikud ja riigiõiguse spetsialistid kaaluvad põhiseaduslikkuse järelevalve ehk konstitutsioonikohtu asutamise vajadust. Justiitsminister Urmas Reinsalu ei ole konstitutsioonikohtu vajalikkuses kindel, kuid leiab samuti, et süsteem vajab reformimist.

Riigikogu õiguskomisjoni liige Rait Maruste (RE) on üks neist, kes peab konstitutsioonikohtu asutamist vajalikuks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Maruste on olnud riigikohtu esimees ja Euroopa inimõiguste kohtu kohtunik. Tema sõnul on Eesti maailmas oma riigikohtu korralduse poolest ainulaadne riik. Meil tegeleb põhiseaduse järelevalvega riigikohus muude ülesannete kõrval. Mujal on olemas konstitutsioonikohus.

"Ma olen aina rohkem ja rohkem veendunud, et võiks olla eraldi konstitutsioonikohus. See ei tähenda millegi uuesti loomist, vaid praegusest riigikohtust tuleks põhiseaduse järelevalve kohtulik osa välja tõmmata, võib-olla natuke ümber kohendada. See suuri kulutusi kaasa ei peaks tooma," selgitas Maruste.

Tema hinnangul annab konstitutsioonikohtu asutamise võimaluse riigireform.

Mõte konstitutsioonikohtust pole aga sugugi uus. 15 aastat tagasi tegi president Lennart Meri ametist lahkudes riigikogule ettepaneku põhiseadus- või konstitutsioonikohtu asutamiseks. Meri ütles, et Eesti vabariik vajab organit, millel oleks põhiseaduse lõpliku tõlgendamise õigus, millel oleks õigus lõplikult lahendada näiteks valitsuse ja parlamendi vahelised vaidlused.

Meri sõnul looks põhiseaduskohus tasakaalu, mida Eesti riik toimimiseks vajab.

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) tõdes, et põhiseaduse järelevalve süsteem vajab reformimist, kuid seda saab teha ka ilma konstitutsioonikohtu asutamiseta.

"Kas meil on vajadust eraldi institutsiooni järele - me peaksime olema nendes ettepanekutes konservatiivsed. Eraldi konstitutsioonikohtu vajaduse asemel me peaksime pigem hindama seda, kas täna riigikohtus tegutseva põhiseaduse järelevalve kolleegiumi pädevus või roll võiks olla tugevam," rääkis Reinsalu.

Konstitutsioonikohtu asutamine eeldab põhiseaduse muutmist. Maruste hinnangul on põhiseaduse muutmine muutunud juba möödapääsmatuks.

"Paljud asjad on meil fikseeritud seal väga jäigas vormis," märkis ta.

Muu hulgas võiks Maruste hinnangul vähendada riigikogu liikmete arvu. Valitsuse eestvedamisel kutsutakse nüüd kokku komisjon, mis asub põhiseadust analüüsima.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: