Savisaar teatas Peeter Ernitsa kandideerimisest volikogu esimeheks – fotod ja video

{{1476250625000 | amCalendar}}

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar andis erakonna büroos pressikonverentsi, kus teatas Peeter Ernitsa kandideerimisest erakonna volikogu esimeheks. Savisaar otsustas korraldada pressikonverentsi tund enne Jüri Ratast, kes peaks pärastlõunal teatama parteijuhiks pürgimisest 5. novembri kongressil.

Savisaar tervitas ajakirjanikke Keskerakonna 25. sünnipäeval ja teatas, et erakonna volikogu esimeheks kandideerib Peeter Ernits ning tema aseesimeheks Marika Tuus-Laul.

"Meil ei ole mingit plaani konkureerida kellegagi," teatas Savisaar viitega Keskerakonna Simsoni-Ratase leerile. Siiski kinnitas ta, et kandideerib jätkuvalt erakonna esimeheks, nagu ta umbes kuu aega tagasi välja on öelnud.

Savisaar luges pressikonverentsil ette Jüri Rataselt saadud vastse SMS-i, milles ta teatab oma kandideerimisest Keskerakonna esimeheks.

Seepeale meenutas Savisaar, et on Jüri Ratasega ka varem juba erakonna esimehe koha pärast konkureerinud. "Ma ei usu, et tulemus saab olema väga palju teistsugune," viitas Savisaar oma toonasele võidule. "Jüri Ratas on kindlasti edasi arenenud selle vahepealse ajaga," möönis ta siiski.

Ernits näeb end ühendajana

Oudekki Loone toetas Peeter Ernitsat, nimetades teda koostööaltiks inimeseks, kes tema hinnangul suudab teistega lugupidavalt suhelda. "Keskerakond tuletab meelde, et Eesti riik on loodud selleks, et kõigil inimestel oleks siin hea elada," teatas Loone.

"Olen selle aasta kestnud väsitava erakonna kodusõja ajal öelnud korduvalt, et räägime omavahel," ütles ka Ernits ise. "Paraku see minu ettepanek realiseerus alles maikuus."

Ernitsa sõnul said Keskerakonna inimesed siis kokku ja rääkisid 2,5 tundi omavahel avameelselt. Ta ei nimetanud seda normaalseks, et ei suudeta rääkida. "Keskerakond väärib ühtust, aga selle ainukene võimalus on omavahel rääkida," toonitas ta veel.

Pärast pressikonverentsi ERR-i uudisteportaalile antud intervjuus teatas Ernits, et peab võimalikuks kandideerimist vastasleeri vastu ning nimetas ennast vahemeheks rivaalitsevate leeride vahel.

Ta tõi näiteks Colombia presidendi, kes sai pärast 50 aastat riiki räsinud kodusõda Nobeli rahupreemia, kuna on pidanud rahuläbirääkimisi.

Ernits väitis, et erakonna enamik liikmeid ei näe lõhet. Samuti ütles ta, et eelmise aasta kongressil avastas nii tema kui veel mitmed Tartu piirkonna liikmed ei olnud kongressi delegaatideks kinnitatud, seega juba siis püüti hääli ebaausalt kallutada. Tuus-Laul ütles, et ka tema vend, pikaajaline erakonna liige Heimar Lenk ei leidnud end delegaatide nimekirjast. Ernits leidis, et kõik, kes tahavad, peaksid saama erakonna kongressil osaleda ning sellisel juhul pole tema hinnangul mingit kahtlust, et Edgar Savisaar valitakse taas erakonna esimeheks.

Kodurahu võtmeks peab Ernits Savisaart, nimetades teda erakonna loojana rahulikuks ja tasakaalukaks inimeseks. Ta viitas Keskerakonna praeguse volikogu esimehe Kalev Kallo sõnadele, et tegemist pole mitte erakonna kriisiga, vaid nelja-viie ambitsioonika inimese probleemiga, kes ei suuda suhelda.

Peeter Ernits vaatas ka tagasi Eesti presidendivalimistele ning nimetas seda valimiste asemel määramiseks. Siiski nimetas ta Kersti Kaljulaidu väärikaks inimeseks, keda ta tunneb aastaid. Tema protsest väljendus protsessi vastu.

Ernits kahetses, et ta ise loobus presidendiks kandideerimast Mailis Repsi kasuks. "Ma olen pettunud, et minu heatahtlikkust ja abi on kuritarvitatud," heitis ta Repsile ette.

Tuus-Laul: Edgar on nullpunkt

Marika Tuus-Laul meenutas, et Keskerakond on Eesti vanim partei, mis sündis rahvaliikumisest. Muid erakondi nimetas ta eliidiparteideks. Tuus-Laul rõhutas, et ta on kuulunud Keskerakonna juhatusse 13 aastat järjest.

"Mul oleks väga kahju, kui see partei praegu lõheneks," ütles Tuus-Laul. Ta loodab panustada erakonna ühtsuse taastamisse.

Tuus-Laul väitis, et 17 aastat Kesknädalat juhtinud Urmi Reinde vallandati viis päeva enne ta pensionileminekut.

"Edgar on nullpunkt, millest ongi ajaarvamine alanud peale," ütles Tuus-Laul. Ta loetles, kuidas Savisaar on loonud kiriku, panga ja tasuta ühistranspordi, sest tal on erinevalt teistest ideid.

Tuus-Laul teatas, et kongressi toimumine Paides ei ole tegelikult kinnitatud ning toimumiskoha üle otsustab volikogu. Tuus-Laul pidas oluliseks jälgida, mille alusel komplekteeritakse kongressile väljavalitavad liikmed, et tasakaal ei läheks vastasleerile, sest tema sõnul toetavad partei lihtliikmed siiski neid.

Ka Ernits ütles, et erakonna kongress toimub pigem Tallinnas kui Paides, sest viimases võib tekkida probleeme nii tualettide kui ka parkimiskohtadega.

Savisaar: pressikonverentside kokkulangemine on juhus

Savisaar ei tunnistanud, et pressikonverentsi ajastamine Jüri Ratase pressikonverentsiga samale ajale oli sihilik.

"See, et need kaks pressikonverentsi kokku langesid, on tegelikult juhus," väitis Savisaar, selgitades, et selle üle otsustas suur hulk inimesi ja see aeg sai juba mitu päeva tagasi paika pandud, mil "teise seltskonna" pressikonverentsist polnud veel aimugi.

Samuti ei tunnistanud Savisaar Oudekki Loone tagandamist peasekretäri kohalt. "See, mis oli otsustatud, oli seadusevastane," teatas Savisaar. Ta avaldas rahulolu Oudekki Loonega ning avaldas veendumust, et Loone jätkab peasekretärina.

Kalev Kallo mittekandideerimist põhjendas Savisaar Kallo enda sooviga, kes oli väitnud, et see võib erakonda lõhestada, küll aga on Ernits lubanud erakonna ühedada. Samuti oli Kallo olnud kimpus tervisega.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: