Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

President Kaljulaid: Tallinna-Helsingi tunnel võib olla vajalik ka siis, kui ta ei paku päikest ega karaoket

{{1476949658000 | amCalendar}}
Foto: Lehtikuva/Scanpix

President Kersti Kaljulaiu hinnangul võib Tallinna-Helsingi vaheline tunnel osutuda vajalikuks eelkõige kaubavedude seisukohalt. ”Isegi siis, kui ta ei paku kuigi palju päikesepaistet ega karaoket,” naljatles ta oma visiidil Soomes. Presidentide pressikonverentsi domineeris siiski julgeolek.

”Kui keegi oleks küsinud 20 aastat tagasi, kas Helsingi ja Tallinna vahel peaks nii palju laevu käima, oleks ilmselt vastatud, et meie analüüsid näitavad, et ei. Nii et kuigi tunnel ei paku kuigi palju päikesepaistet ega karaoket, võib see siiski eelkõige kaubavedude seisukohalt kasulik olla,” tõdes Kaljulaid koos Soome presidendi Sauli Niinistöga peetud pressikonverentsil.

Kui presidentide käest küsiti Venemaa vastaste täiendavate majandussanktsioonide kohta, leidis Kaljulaid, et kui need toimivad, võiks neid ka kasutada. Niinistö aga sõnas, et ta ”ei välista” täiendavate sanktsioonide kasutamist.

”Need on meie jaoks õrn teema, sest nii Eesti kui ka Soome majandused on haavatavad. Aga me peame vaatama, mis on kaalul: inimelud, nii Ukrainas kui ka Süürias,” ütles Kaljulaid.

Presidendid möönsid, et Eesti ja Soome vahel võib olla kergelt erinev arusaam sellest, kuidas Venemaaga dialoogis olla, kui kinnitasid samas, et suhtumises Venemaasse ollakse üldiselt siiski sama meelt.

"Me oleme [Venemaa suhtes] n-ö samal lehel ja räägime sama keelt. Seega pole vaja, et me tingimata just täpselt samu sõnu kasutame. Ma aktsepteerin täielikult, et riikidel on erinevad lähenemised," rääkis Kaljulaid.

"Meie usume nii heidutusse kui ka dialoogi," lisas Niinistö.

Vastates Eesti Rahvusringhäälingu küsimusele selle kohta, kas Soome on valmis Eestile sõjaolukorras abi andma, kordas Niinistö juba korduvalt varem väljaöeldut: et küsimus on ühekülgne, kuna eeldab, et NATOsse kuulumatu Soome peaks andma abi NATO liikmesriigile oludes, kus tal endal turvagarantiisid ei ole.

Kersti Kaljulaid lisas, et Eesti esmane kohus on – ka NATO liikmena – end ise kaitsta.

Soomest suundus Kaljulaid visiidile Riiga. Nii täitis ta oma lubaduse külastada esimeste välisvisiitide käigus naabreid Soomet ja Lätit.

President Raimonds Vējonis võõrustas õhtul Kersti Kaljulaidi vastrenoveeritud Riia presidendilossis.

Enne pidulikku õhtusööki tegi Eesti riigipea sissekande külalisraamatusse. Seal avaldab ta lootust, et Läti kui hea partneriga NATO-s ja Euroopa Liidus kujuneb hea koostöö kõigiks viieks aastaks.

Reedel kohtub Kaljulaid Läti seimi spiikri Ināra Mūrniecega.

Samuti annavad Eesti ja Läti president ühise pressikonverentsi.

“Tihe regionaalne koostöö Põhjamaade ja Balti riikide vahel on Euroopa ees seisvate väljakutsete valguses üha olulisem. Meie kõige suuremad liitlased on meie lähimad riigid,” põhjendas president Kaljulaid esimesi visiite naaberriikidesse.

Eesti ja Soome presidendi ingliskeelse pressikonverentsi salvestist on võimalik vaadata artikliga liidetud videost.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: