Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod ja video: president Kaljulaid käis visiidil Lätis

{{1477040538000 | amCalendar}}

President Kersti Kaljulaid on reedel visiidil Lätis, kohtudes Riias president Raimonds Vējonise ja parlamendi spiikri Ināra Mūrniecega.

Presidendid Kersti Kaljulaid ja Raimonds Vējonis täpsustasid neljapäeval ja reedel Riia lossis kohtudes kõiki Eesti ja Läti olulisemaid koostöövaldkondi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

President Kaljulaiul ei ole seni Lätiga tihedamat lävimist olnud, kuid nüüd see tema sõnul kindlasti tekib.

Riias Eesti saatkonnas käinud Kersti Kaljulaiu sõnum on see, et ta loodab Läti kui hea partneriga NATO-s ja Euroopa Liidus tulemuslikku koostööd kogu presidendiajaks.

Ärevas maailmas on tähtis Balti riikide koostöö igas valdkonnas, kuid ka see, et erinevad seisukohad räägitakse omavahel selgeks.

"On väga tähtis, et kõigis koostöövormides, kus me osaleme, oleks meie seisukohad sarnased. Peaksime paljudes küsimustes erinevate arvamuste juurest jõudma ühisele seisukohale ja tegema otsuse. Olgu need Venemaa vastased majandussanktsioonid, mõne riigi abistamine või migratsiooniküsimused," rääkis Vējonis.

"Rääkisime majanduskoostööst, sellest, et ta on tulemas Eestisse avama tehast, mis on ehitatud Läti suurima investeeringuna - maailma moodsaimat vineerivabrikut. Rääkisime IT-alasest koostööst ja e-allkirjade süsteemi sellisest harmoniseerimisest, et mõlemad süsteemid võimaldaksid kasutada ka teise digitaalset allkirja," rääkis Kaljulaid kohtumisest Läti presidendiga.

Lätlastel on Eestilt palju õppida, meenutas Vējonis. Kuid tegelikult on vastupidi ka. Märk naabritega arvestamisest on seegi, et Eesti riigipea tegi oma esimesed välisvisiidid Soome ja Lätti samal päeval.

Läti president: naabreid ei saa valida

Naabreid ei saa valida, kuid Venemaa tegevuse eesmärgid relvajõudude tugevdamisel on mõistetavad vaid temale endale, ütles Kersti Kaljulaiuga antud ühispressikonverentsil Vējonis.

Presidendid väljendasid rahulolu NATO tiheda koostöö ja otsuse üle suurendada liitlaste sõjalist kohalolekut Läänemere piirkonnas.

"Mingeid proteste Baltimaade või NATO liitlaste poolt ei tule. Me jätkame oma koostööd liitlastega nii palju, kui see võimalik on," ütles Vējonis.

Kaljulaid lisas, et Euroopa Liidu (EL) käes on võimas vahend - diplomaatia. Presidendid vestlesid eile õhtulauas suhetest Venemaaga ning sündmustest Ukrainas ja Süürias.

Esimesed välisvisiidid presidendina otsustas Kaljulaid teha naaberriikidesse, neljapäeval oli ta Soomes, Leedu riigipeaga kohtub ta 26. oktoobril Vilniuses.

"Tihe regionaalne koostöö Põhjamaade ja Balti riikide vahel on Euroopa ees seisvate väljakutsete valguses üha olulisem. Meie kõige suuremad liitlased on meie lähimad riigid," põhjendas president Kaljulaid esimesi visiite naaberriikidesse.

Toimetaja: Indrek Kuus, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: