Eesti saadikud europarlamendis Partsi kandidatuuri lihtsaks ei tee ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Euroopa Parlamendi eelarvekontrolli komitee asub Juhan Partsi kandidatuuri Euroopa Kontrollikoja liikme kohale arutama tõenäoliselt uue aasta alguses. Eestist valitud europarlamendi saadikud leiavad, et probleeme võib Juhan Partsile tekitada aktiivne osalemine Eesti päevapoliitikas, samuti majandus- ja kommunikatsiooniministrina langetatud otsused.

Eestist valitud Euroopa Parlamendi kuuest saadikust saab Juhan Partsile eelarvekontrolli komisjonis küsimusi esitada Indrek Tarand, kes on selle komisjoni liige.

Teine europarlamendi liige Yana Toom ei ennusta Partsile kerget läbipääsu. "Teades Indrekut, võib arvata, et Juhan Partsi esimesed sammud kerged olema ei saa," ütles Toom (KE) "Aktuaalsele kaamerale".

Enne suulist eksamit komisjoni ees tuleb Partsil vastata kirjalikult esitatud küsimustele. Indrek Tarand ütles, et hetkel ta veel küsimusi ei tea. 

"Mina teen kõik selleks, et Juhan Partsi ei mõõdetaks parteiliselt, vaid mõõdetaks teda kui isikut, kes on kahtlemata eestimeelne ja värvikas isik, kuid kes on oma poliitikutee jooksul resideerinud otsuste üle, kus on raha võib-olla mitte kõige otstarbekamalt kasutatud," kommenteeris Tarand.

Reformierakonna ridadest Euroopa Parlamenti valitud Urmas Paet tõdeb, et otsus, mille parlament teeb, on soovituslik ja otsuse teeb nõukogu. Paet arvab, et Partsi puhul vajab selgitamist tema aktiivne päevapoliitikas osalemine.

"Eks ka Eestis me võime ette kujutada, et tekitaks küsimusi, kui värskelt poliitikas olnu näiteks kandideeriks riigikontrolli esimehe kohale. Et ikkagi tema see sõltumatuse küsimus," tõi esile Paet.

Juhan Parts on olnud riigikontrolör, peaminister, majandus- ja kommunikatsiooniminister ja riigikogu liige. Keskerakonna ridadest Euroopa Parlamenti valitud Yana Toom leiab, et Juhan Parts põhimõtteliselt sobiks küll kontrollikoja liikmeks, pidades silmas just seda, et Parts on olnud riigikontrolör.

"Peamine asi, mis mind riivab ja mitte ainult mind, on see, et just Juhan Parts läheb Luksemburgi, on osa sellest tehingust, millega sai valitud Eesti president," ütles Toom.

"Eks küsimärke see kombinatsioon üles kindlasti sättis, aga need otsused on praeguseks juba tehtud ning nüüd tuleb edasi minna," leidis aga Paet.

Eesti eelmine esindaja Euroopa Kontrollikojas oli presidendiks valitud Kersti Kaljulaid. Vaidlused selle üle, kas IRL-i kuuluvast Juhan Partsist võiks saada kontrollikoja järgmine liige, kestsid peaaegu aasta. Seda ei toetanud sotsiaaldemokraadid.

10. oktoobril leppis valitsus Partsi kandidatuuris kokku. Peaminister Taavi Rõivas ütles, et Parts on sellele kohale tugev kandidaat ning Sostiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski tõdes, et vabanenud koht tuleb täita.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: