Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Pealtnägija": Savisaar teadis garantiikirjadest vähemalt aasta varem, kui ta siiani tunnistas

Foto: ERR

ETV saade „Pealtnägija” uuris, kust Keskerakonna garantiikirjad lagedale tulid, ja avastas, et mõned osapooled ajavad udujuttu, mõned aga lausa valetavad.

Saatemeeskonna uurimise käigus selgub muuhulgas, et kaitsepolitsei leidis garantiikirjad parteijuhi Edgar Savisaare kontorist juba septembris 2015 ehk aasta varem, kui poliitik ise nende olemasolu tunnistas. Garantiikirjad sõlmiti Lextali büroos, kuid siiani pole teada, kes on konkreetselt dokumendipõhja autor. 

Kui loo üks peategelane on Eesti ajaloo üks silmapaistvamaid poliitikuid, siis teine on üldsusele vähem tuntud. Just Paavo Pettai surus Savisaare poksikinnastesse, soovitas tal kaalust alla võtta, riputas välja „silmad ja nina” ning mängis konkurendid üle K-kohukesega, trotsides poliitreklaami keeldu enne valimispäeva – kui mainida vaid mõnda ikoonilist poliitreklaami.

Pikalt teenindas Keskerakonda reklaamiagentuur Idea, aga aastal 2009 läks firma lõhki, Pettai lahkus ja parteist kujunes sisuliselt tema ainus klient. Seda äri ajas ta peamiselt firma Midfield sildi alt.

2014 lõpus on erakonna rahaseis ülikriitiline. Pooleteise aasta sees toimuvad kolmed valimised – kohalikud, europarlament ja riigikogu. Savisaare tervis on samas üha kehvem. Mõnes debatis ajab ta vastaste meelest kohati seosetut juttu.

Ühel hetkel allkirjastab erakonna peasekretär Priit Toobal advokaadibüroo Lextal ruumes kaks garantiikirja, mille kuupäevaks märgitakse 2. detsember 2014 ja mille kogusumma on 730 000. Avalikkus on neist seni näinud ainult üht garantiid, mille summa on 460 000 eurot.

Valimistel 2015. aasta kevadel läheb Keskerakonnal kesiselt, aga veel suurem šokk on, kui Savisaar langeb koomasse ja ta jalg amputeeritakse.
Pettai, kes osales veel mõni nädal varem valimispeol ja muretseb võlgade pärast, saadab advokaat Üllar Talviste erakonna number kahe Kadri Simsoni jutule.

Simson möönab, et jutuajamine oli, aga konkreetselt garantiikirjadest advokaat tema sõnul toona ei rääkinud.

Imekombel Savisaar toibub ja naaseb, kui septembris 2015 tuleb uus tagasilöök – kapo esitab talle kahtlustuse altkäemaksu võtmises ning otsib läbi kodu ja kontori. Kahtlustuste hulgas on ka episood, kus suurärimees Hillar Teder andis väidetavalt Savisaarele altkäemaksu nii, et see vormistati 275 000-eurose laenuna Paavo Pettai firmale. Pisut hiljem lisandub ka Pettai kahtlusaluste ringi.

Priit Toobal lahkub tänavu mais peasekretäri kohalt ning asemele saab Oudekki Loone. Senise versiooni kohaselt hakkavad garantiikirjad avalikuks tulema alles tänavu 25. juulil, kui erakonna kontorisse tuleb OÜ Midfield tähitud kiri, kus ähvardatakse need käiku lasta.

Loone sõnul palub Savisaar tal augusti alguses uurida, kas garantiikirjad üldse eksisteerivad ja võimalusel need tagasi saada. Garantiikiri ei ole nagu tšekk, et sa lähed panka ja lihtsalt võtad rahas välja, selle taga peavad olema reaalsed nõuded. "Keskerakonnale ühtegi nõuet ei tulnud kolmandatelt osapooltelt, seetõttu ma võtsingi seda asja küllalt rahulikult,” selgitas Loone.

Erakond ei eita, et Midfieldi ees on võlad, aga mitte ligilähedaseltki sellises suurusjärgus. Selle nädala alguse seisuga on maksmata üle 80 000 euro. Põhiteooria, mis ringleb, on, et garantiid sundis käiku panema maksuameti nõue, kuid maksuametist kinnitati, et see ei ole nii.

Info üüratutest garantiikirjadest hakkab augustis levima. Pettaist ja Toobalist saavad hoobilt Eesti kõige tagaotsitumad mehed ajakirjanduse poolt. 2. septembril jäävad Loone, Toobal ja Pettai kaamera ette Sikupilli Statoilis. Loone on ainus, kes neist avalikult räägib.

Patuoinas, kelle peale kõik näitavad, endine erakonna peasekretär Priit Toobal on tänaseks poliitikast lahkunud ja võtnud lihtsa farmeri rolli. „Pealtnägija” tegi talle korduvalt ettepanekuid end kaitsta, aga Toobal vastas: „Olen selgitused erakonna juhatusele, kes neid palus, andnud. Vastanud kõikidele küsimustele. Kuna ma ei ole avaliku elu tegelane, siis ei pea vajalikuks ega õigeks erakonna teemadel meedias rääkida.”

Ehkki Paavo Pettai ise jääb hoolimata ponnistustest tabamatuks, siis teda kriminaalasjas esindav Üllar Talviste ja arbitraažis esindav Raiko Lipstok kinnitavad „Pealtnägijale”, et see pole bluff – on olemas reaalsed nõuded kolmandatelt isikutelt garantiikirjade täies ulatuses.

Advokaatide sõnul ei peagi need kohustused olema seotud otseselt erakonnaga. „Tegemist on võlausaldajale mugava ja võlgnikule mitte väga palju vaidlemisruumi jätva tagatisega,” nendib Talviste. Lipstok lisab, et asja ajakirjanduses kommenteerides on Keskerakond rikkunud konfidentsiaalsuskohustust ja lisaks avaldanud infot, mis ei vasta tõele.

13. septembril annab Pettai asja arbitraažikohtusse ja partei peamajale pannakse hagi tagamiseks keelumärge. Viimases hädas teeb keskerakond Midfieldile avalduse, et garantiikirjad tühistataks tagantjärele. Paberil, mida avalikkus täna esimest korda näeb, seisab mustvalgel, et Toobal tegi erakonna huvidega vastuolus tehingu ja rikkus juhatuse liikme ametikohustusi. Kohustuste rikkumine oli nii ilmne, et see pidi olema ilmne ka teisele osapoolele. Allkirja panevad sellele Edgar Savisaar ja Priit Toobal ise.

Press küsib 22. Septembri pressikonverentsil otse, mis ajast Savisaar garantiikirjadest teadis. Savisaar vastab, et tema sai nendest teada suvel.
Toetudes paljuski garantiikirjade probleemile võtavad Savisaare vastased kolm päeva pärast pressikonverentsi, 25. septembril erakonna peakorteri üle ja senine peasekretär Loone saab hundipassi.

Kohusetäitjaks pannakse Jaak Aab, kelle põhiülesanne on bardakis pilt ette saada. „Kui ka kõige halvem stsenaarium käiku läheb, ma kinnitan kõigile, et erakond on maksevõimeline. Vara väärtus ületab mitmekordselt hüpoteegi väärtuse,” rahustab Aab.

Väidetavalt on peamaja väärtus üle 2 miljoni euro. Kes iganes garantiikirja koostas, oli nutikas, sest arbitraažikohus on kiire, suhteliselt odav ning – mis kõige olulisem – täiesti konfidentsiaalne. Rangelt võttes ei tohi nad isegi öelda, kas vaidlus toimub või mitte.

„Pealtnägija” andmetel on arbitraažimaks, antud juhul 22 000 eurot, tasutud ning – pange tähele – selle maksis mõlema poole eest ära Midfield ehk Pettai.

Eeldatavasti on vahekohtunikke ehk arbitereid kolm – ühe nimetab kumbki osapool, nemad omakorda nimetavad kolmanda ehk eesistuja.

„Pealtnägija” palus Savisaarelt korduvalt intervjuud, kuid edutult. Eelmisel reedel tegi Savisaar sotsiaalmeedias „Pealtnägija” kohta postituse, kus muuhulgas kirjutab: „Nägin neid garantiikirju esimest korda suvel, kui advokaat Talviste mulle neid Poskasse näha tõi. Ütlesin, et selline kiri on jama, ei süvenenud ja panin need sahtlisse. /.../ Sinna see kiri jäi kuni kapo külaskäiguni.”

Sama juttu rääkis ka advokaat Üllar Talviste. Menetlust juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus täpsustab „Pealtnägijale”, et üks 270 000-eurone garantiikiri leiti juba septembris 2015 Poska tänaval Savisaare kabineti kõrval asuvast ruumist.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: