Rindeoperaator: Ukrainat toetavad praegu enim Balti riigid ja Poola

Foto: ERR

Rindeoperaator Ivar Heinmaa ütles, et praegu avaldavad Ukrainale seoses konfliktiga enim toetust vaid Balti riigid ja Poola.

Nii Süüria, Iraagi kui ka Ukraina kriisikolletes viibinud Heinmaa rääkis "Kahekõnes", et läheb tuleval esmaspäeval taas Ida-Ukrainasse Luganski lähedale. Ta selgitas, et piirkonnas käivad endiselt iga päev lahingud, kuid need ei ole enam nii mastaapsed kui paar aastat tagasi, sest raskerelvastus on rindejoonelt valdavalt ära viidud.

"Enam nii kõva tulistamist ei ole, aga nädalas paar-kolm Ukraina sõdurit saab ikka surma," tõdes ta.

Heinmaa ütles, et suurriigid on jäänud Ukraina toetamises praegu pigem tagasihoidlikuks.

"Praegu annavad Ukrainale tuge kõige rohkem Balti riigid ja Poola, suured hoiavad ikkagi tagasihoidlikku joont. Meie ja poolakad ja mõni väike Euroopa riik veel julgeb öelda midagi selle kohta, aga paljud, näiteks Itaalia loodaks üldse, et Venemaalt majandussanktsioonid maha võetakse," rääkis operaator.

Ukraina konflikti lõppu Heinmaa enda sõnul prognoosida ei oska.

Heinmaa: Alepposse mineku puhul on asi naljast kaugel 

Novembris plaanib Heinmaa sõita Iraaki, kus püütakse praegu äärmusrühmituse ISIS käest Mosuli linna ära võtta.

Heinmaa rääkis saates, et kahtleb, kas ISIS on enam nii tugev kui varem, sest on saanud rühmituse vastu ühinenud jõududelt tugevalt lüüa. Samas tekitab ISIS jätkuvalt hirmu.

"Me käisime selle aasta jaanuaris Iraagis Bagdadis rindejoonel, kus paljud sõdurid ütlesid, et nemad ei julge ISIS-e vastu ründele minna, sest kardavad, et kui langevad vangi, siis varsti filmitakse neid ja näidatakse nende julma tapmist," selgitas Heinmaa, kelle sõnul on rühmituse filmitud kaadrid hukkamistest jubedad.

Heinmaa on ise kokku puutunud ISIS-e eelkäija Jabath al-Nusraga, kui viibis 2014. aastal Aleppos.

Vastates saatejuhi küsimusele, kas ta ka praegu läheks Alepposse, ütles Heinmaa, et see sõltub sellest, kes temaga kaasa läheks ja kes sõidu organiseeriks.

"Ma ise võib-olla julgeksin minna, aga sa pead olema kindel selles inimeses, kes kohapeal sind vastu võtab, et sind n-ö edasi ei müüda," ütles Heinmaa, kelle sõnul on risk selleks suur. "Seal on asi juba naljast kaugel," lisas ta.

"Seal ei sõltu sinu professionaalsusest enam midagi. Sa võid mõelda, et oled kõva mees ja kõike nänud, aga kui seal on ikkagi vale koht ja aeg, siis ongi kõik," rääkis ta.

Seda, kui kaua Aleppos lahingud võiks kesta, Heinmaa samuti prognoosida ei oska. "Ma olen juba kõikide prognoosidega mööda pannud, sest mõtlesin, et see saab palju kiiremini läbi. Jube raske on öelda. Nüüd on seal sekkunud nii suured tegijad - Venemaa, USA, Türgi," ütles ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: