Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mitmed omavalitsused pole rahul, mil viisil pagulasperedele kortereid üüritakse

Foto: ERR

Mitu omavalitsust on seisukohal, et kinnisvarafirma vahendatud korterite üürihinnad pagulasperedele on ülemakstud ega peegelda tegelikku olukorda üüriturul ning seetõttu võiksid omavalitsused ise korteri välja otsida.

Rahvusvahelise rändekava alusel Eestisse saabunud pagulaspered paigutatakse nii suuremate kui ka väiksemate linnade üürikorteritesse. Korteri peab leidma sotsiaalministeeriumi lepingupartnerist OÜ Kinnisvaraekspert, mis saab seejuures iga sõlmitud üürilepingu eest riigilt üle 450 euro, vahendas "Aktuaalne kaamera".

OÜ Kinnisvaraeksperdi esindaja väitel peavad korteriomanikud pagulast riskantseks üürilevõtjaks, mistõttu küsitaksegi turuhinnast kõrgemat üüri.

Sotsiaalministeeriumi partneriks pagulasperedele korterite leidmisel on hanke võitnud kinnisvarafirma Kinnisvara Ekspert, mis peab avatud üüriturult ja eri kanaleid kasutades leidma sobiva korteri, kuhu saabunud pered paigutada. Enne lepingu sõlmimist peab pagulaste tugiisik korteri üle vaatama.

Sotsiaalministeeriumi sotsiaalvaldkonna nõunik Kaisa Üprus-Tali selgitas, et ministeerium kohustas hankedokumentides leidma kortereid, mis on sanitaarselt sissekolitavas olukorras. Ehk mille sanitaartehnika on korras ja mis oleks piisavalt möbleeritud.

Hind peab seejuures mahtuma selle kohaliku omavalitsuse toimetulekupiirmääradesse, kuhu korter leitakse.

Ühe väikese omavalitsuse esindaja sõnul teatati neile pagulaspere saabumist vaid päev ette. Väidetavalt oli leitud üürikorteri omaniku tingimuseks põgenikepere üürile võtmisel see, et nad tasuksid 4-toalise korteri eest 180 eurot kuus, millele lisanduvad kommunaalmaksed.

Samas on selles omavalitsuses turg korteritest üleküllastunud ja korterit saab tihti üürida vaid kommunaalmaksete tasumisega.

Sarnane juhtum oli ka Türil, mille vallavanem Pipi-Liis Siemann selgitas, et linnas on üüriturul kortereid vähe ja nõudlus üsna suur.

"Sellise korteri üürihind, mis siis siia saabunud perele pakuti, oleks ilmselt kordi odavam, kui see neile välja tingimuslikult käidi. Samalaadse hinnaga kortereid küll Türi linnas leidub, kuid selle hinna eest saab tõepoolest täisrenoveeritud ja nii ilusa korteri, kui veel olemas on," rääkis Siemann.

Sotsiaalministeeriumi sotsiaalvaldkonna nõunik Kaisa Üprus-Tali selgitas, et korteri omanik saab küsida seda üüri, mida ta soovib. "Meie jaoks on lihtsalt oluline, et kas see vastab sellele üüri piirmäärale või mitte. See on meie vaba turu toimimise küsimus."

OÜ Kinnisvaraekspert saab riigilt iga sõlmitud üürilepingu eest 468 eurot. Firma esindaja ütles kirjalikult saadetud vastuses, et ta ei arva, et leitud korterite üürihinnad oleksid kallimad. Kuid ka tema sõnul võib kõrgema hinna tingida see, et omanik leiab, et pagulaste puhul on suurem risk.

Ent miks ei võiks korterite otsimisega tegeleda omavalitsus? Üprus-Tali sotsiaalministeeriumist vastas, et kohalikule omavalitsusele oleks see liiga koormav töö.

Türi vallavanem sellega ei nõustu. "Oleme kursis sellega, milline on kinnisvaraturu olukord, me tunneme inimesi, kes võiksid oma kinnisvara üürile anda. Ja me saame olla ka nõuks ja abiks nii üürijale kui ka üürileandjale."

"Kaudselt on see meile kõigile odavam ja kasulikum, sest sotsiaalkaitse kulutused siiski tulevad kõigi Eesti riigi kodanike taskutest," märkis Pipi-Liis Siemann.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: