Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uber sai Briti kohtus tagasilöögi: juhtidele tuleb maksta puhkuseraha ja miinimumpalka

Uberi rakendus ja Londoni taksod.
Uberi rakendus ja Londoni taksod. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Sõidujagamisteenust pakkuv ettevõte Uber sai Suurbritannias tagasilöögi osaliseks, kui Kesk-Londoni kohus otsustas kahe autojuhi kasuks, kes nõudsid, et firma maksaks neile puhkuse- ja haigusraha ning tasustaks neid vähemalt Briti minimaalpalga ulatuses.

Autojuhid põhjendasid California osariigis peakorterit omava ettevõtte kohtusse kaebamist sellega, et sisuliselt on nende näol tegu Uberi töötajate, mitte aga eraviisiliste ettevõtjatega, vahendasid BBC ja Yle.

Kaht juhti toetas kaebuse esitamisel ka Ühendkuningriigi üks mõjuvõimsamaid ametiühinguid GMB. Ametiühingu hinnangul mõjutab reedene otsus kõiki Inglismaal ja Walesis tegutsevaid juhte ehk kokku umbes 30 000 inimest.

Kohtuotsuses märgiti, et Uber on oma dokumentides kasutanud "väljamõeldisi, keerutavat sõnastust ning loonud lausa uut terminoloogiat". "Väide, justkui oleks Uber Londonis mingi mosaiik 30 000 väikesest ettevõttest, mida seob ühine "platvorm", on meie hinnangul üsnagi naeruväärne," seisab kohtuotsuses.

Uberi Hollandis asuva Euroopa peakorteri ja kogu kontserni hinnangul oleks aga töötajatel tulnud oma väidetavaid õigusi kaitsta hoopis Hollandi kohtus.

Ettevõtet esindanud advokaadid kinnitasid, et Uber kaebab Briti kohtuotsuse igal juhul edasi.

Mitmed eksperdid on reedest otsust nimetanud oluliseks juriidiliseks verstapostiks ning nende hinnangul on see vaid Uberit ees ootavate kohtuvaidluste "jäämäe tipp".

USA kaebus lahenes maksmise ja kohtueelse kokkuleppega

Uberit on süüdistatud oma töötajate (või partnerite - sõltuvalt tõlgendusest) õiguste rikkumises ka teistes riikides.

Näiteks käesoleva aasta aprillis kaebasid ettevõtte kohtusse California ja Massachusettsi Uberi-juhid, sest ka nemad ei olnud nõus, et neid koheldakse kui iseseisvaid ettevõtjaid.

Nimetatud juhul saavutas Uber juhtidega siiski kohtueelse kokkuleppe makstes neile umbes 91 miljoni euro suuruse summa.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: