Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Politoloog Tsahkna ideest: mõnikord tuleb nimevahetus erakonnale kasuks

Politoloog Vello Pettai kommenteeris IRL-i võimalikku nimevahetust väitega, mille kohaselt võib nime vahetamine mõnikord erakonnale kasuks tulla.

Isamaa ja Res Publica Liit võib tulevikus võtta endale nime Isamaa. Sellise ettepaneku tegi pühapäeval Tartus peetud volikogul erakonna esimees Margus Tsahkna, kuna soovib tuua erakonna eesmärgid selgemalt valijateni. Tsahkna kandis ette ka Isamaa manifesti, mille põhjal soovib ümber kujundada erakonna sisu ning tuua Eesti välja seisakust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tsahkna rõhutas, et see pole katse taastada Isamaaliitu ega Res Publicat, vaid see on edasiminek jaanuaris välja käidud Isamaa 2.0 ideega.

"Võib-olla ka selline selguse loomine on väga oluline. Et me oleme ajanud üht ja sama poliitikat samadele isamaalistele, aatelistele väärtustele põhinevat poliitikat. Ja võib-olla on kõigil kergem aru saada, kui erakonna nimes väljenduvad ka need väärtused, mis meil on kogu aeg olnud," selgitas ta.

Tsahkna nimetas praegust valitsust "seisaku mootoriks" ning tunnistas, et ka IRL on osa sellest seisakust. Edasiminek peakski tema sõnul tulema Isamaa uuest hingamisest.

"Me ütleme julgemalt oma väärtustele põhinevaid asju välja ja valitsuses samamoodi kavatseme võib-olla valusad teemad, aga pikas perspektiivis väga olulised teemad, lauda tuua. Räägime kas pensionireformist, räägime vanemahüvitise reformist, räägime maksupoliitikast," loetles ta.

Politoloog Vello Pettai sõnul on manifest ühelt poolt tagasiminek Isamaa kuldsete aegade juurde üheksakümnendatel. Teisalt proovib erakond leida endale poliitmaastikul uut sisu, kirjeldades tänast olukorda seisakuna, millest Isamaa saab rahva välja aidata.

Pettai sõnul on ajaloos olnud näiteid, kus nimevahetus tuleb erakondadele kasuks.

"Me teame, et Mõõdukatest sai Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja see on aidanud neil ennast paremini positsioneerida ja võib-olla ka siis tagasiminek Isamaa juurde on see, mis siis annab sellele erakonnale sellise enesekindluse, võib-olla ka mida on hädasti vaja, et poliitikas läbi lüüa ja siis olla kindel omas kohas ja omade mõtetega," arutles politoloog.

Res Publica nime kõrvalejätmist Pettai konfliktseks ei pea, kuna erinevate koolkondade hõõrumised on möödanik ning selgem kuvand aitab erakonda tervikuna edasi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: