Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Palo sõnul on SDE-s palju Rõivase ja Reformierakonna vastaseid

Urve Palo.
Urve Palo. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) juhatuse liikme Urve Palo sõnul on tema ise ja mitmed tema erakonnakaaslased seda meelt, et Reformierakond tuleks võimult tagandada, kuid peaminister Taavi Rõivase umbusaldusavalduse toetamine on erakonnas veel läbi arutamata.

"Meie erakonna sees on Reformierakonda kriitiliselt suhtuvaid inimesi palju," ütles riigikogu liige Palo esmaspäeval ERR-ile. Ta meenutas, et möödunud aasta augustis hääletas SDE volikogu Reformierakonna juhitavast valitsusest lahkumist ning koalitsioonis jätkata soovijad jäid peale väga napilt.

Pikemat aega avalikult Reformierakonda kritiseeriv Palo rääkis, et temal isiklikult on kiusatus opositsiooni algatatud Reformierakonna esimehe Rõivase umbusaldusavaldust toetada väga suur. "Aga ma mõtlen veel ja kindlasti sotsiaaldemokraadid arutavad, kuidas umbusaldushääletusel käituda."

Reformierakonna juhitavas valitsuses majandusministri kohalt lahkunud Palo sõnul on Eesti demokraatiale ja Reformierakonnale valitsusest lahkumine kasulik.

"Arvan, et Eestile on vaja valitsuse vahetust ja anda Reformierakonnale puhkust, et lasta neil oma sisekaemustega tegeleda," tõdes Palo. "Nii on kõigile parem."

Ka Margus Tsahkna oli Reformierakonna suhtes kriitiline

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimees Margus Tsahkna märkis pühapäeval Tartus erakonna volikogul peetud kõnes, et Eesti areng on seiskunud.

"Eesti ei vaja peenhäälestust, vaid taaskord tõsiseid otsuseid," märkis Tsahkna Rõivase enda kunagi välja öeldud sõnadele viidates."Me ei tohi niisama pealt vaadata ja selles seisakus vaikides osaleda, kuna see teeb meid kaasvastutajaks. Meie oleme valmis muutusteks, nüüd on küsimus, kas peenhäälestamise kursilt on valmis lahkuma ka teised.“

Tsahkna sõnul raputasid näiliselt süütud presidendivalimised nagu korduvalt varem Eesti poliitikat üksjagu ning paljud probleemid, mis olid eelnevalt kaetud puudriga, said nüüd avalikkusele nähtavaks. "Ka meie koalitsioonipartneri Reformierakonna saatus presidendivalimistel oli üsnagi täbar. Intrigeerides omavahel, kutsuti peaaegu esile põhiseaduslik kriis," nentis ta.

Tsahkna sõnul peab ka olukord, kus riigikogulased istuvad jätkuvalt riigi äriühingute nõukogudes, lõppema.

Umbusavaldus on plaanis esitada nädala pärast

Riigikogu opositsioonierakonnad kavatsevad peaminister Rõivase umbusaldusavalduse esitada 7. novembril ja etteheidete hulk talle on esialgse plaaniga võrreldes oluliselt laienenud. Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson ütles möödunud reedel ERR-ile, et lisaks opositsiooni ettepaneku eiramisele korraldada kontrollikoja liikme määramiseks avalik konkurss, on peaminister näidanud üles suutmatust juhtida valitsuse tööd veel mitmel moel.

"Peaministri juhtimisel pole valitsus suutnud vastu võtta haldusterritoriaalse reformi läbiviimiseks vajalikke õigusakte, Reformierakond ei kavatsegi tagasi kutsuda riigikogu liikmeid ettevõtete nõukogudest, valitsuskabineti istungil lahendati parvlaevade teema sel viisil, mida me praegu toimumas näeme. Uusi laevu lihtsalt pole," loetles Simson.

Umbusaldusavalduse algatamiseks on riigikogus vaja vähemalt 21 liikme allkirja. Umbusalduse avaldamiseks peaministrile ja valitsuse tagasiastumiseks on vaja vähemalt 51 poolthäält häält. Keskerakonnal on parlamendis 27, Vabaerakonnal kaheksa ja EKRE seitse kohta.

Rõivase enda sõnul ootab ta põnevusega opositsiooni poolt talle umbusalduse avaldamist. "Jälgin suure põnevusega opositsiooni suutmatust otsustada, mida mulle ette heita. Vanasti võttis kriitika sõnastamine tunde, nüüd nädalaid," on Rõivas sotsiaalmeedias teatanud.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: