Leht: Soome mastaapne petuskeem rajanes Eesti ehitajatel

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Ehitajad. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Soomes kaks aastat toiminud ümbrikupalga ja maksupettuse skeemi oli hõlmatud ligi pool tuhat Eesti ehitajat, kes panid Soomes püsti koole ja lasteaedu, praegu on 10-20 eestlast seetõttu kriminaaluurimise all.

Kahe soomlasest mehe loodud varimajandusskeem käivitus 2013. aasta sügisel, kuid mullu sügisel tegi politsei sellele mitmes kohas samaaegse haaranguga lõpu, kirjutab Eesti Päevaleht.

Skeem vahendas töötajaid Helsingi ja Espoo remondi- ja ehitustöödele, samuti endise Ida-Uusimaa maakonna territooriumil, mis hõlmab Helsingist idas ja kirdes asuvaid valdu.
Muu hulgas töötasid "mustad" ehitajad mitmel munitsipaalehitusplatsil, rajades näiteks Espoos koole ja lasteaedu, sinna organiseeris neid siiski allhankija, kes teinekord töötas omakorda allhankija heaks, nii et kohalik võim neid otseselt ei palganud.

Töötajad polnud ametlikult registreeritud, kuid olid ehitusvaldkonnas korralikult maksunumbritega varustatud, nii et esmapilgul jäi mulje, nagu oleks kõik korras.

"Kaks kolmandikku töölisi olid eestlased, ülejäänute hulgas oli nii soomlasi kui ka teiste rahvuste esindajaid," ütles Soome kriminaalpolitsei juhtuurija Janne Järvinen.
Skeemi vahendusel käis Soomes tööl ligi 500 eestlast, kellest osa on Soome kriminaalpolitseinikud juba Eestis üle kuulanud.

"Osa töötajaid kuulati üle kuriteos kahtlustatavana, kahtlus oli osalus või abistamine raskes maksukuriteos. Osa üle kuulatud töötajaid on eeluurimises mõnes muus staatuses," tõdes Järvinen.

Kokku 40 kahtlusalusest on eestlasi kuni pooled ning nagu teistegi uurimisjärgus kuritegude puhul, ei avalda Soome politsei ühegi kahtlusaluse nime, vanust ega muid isikuandmeid.

Kokku on skeemis osalenud töölistele makstud kahe aasta jooksul seitsme miljoni euro jagu ümbrikupalka ning skeemis osalenud ettevõtete kontodelt on organiseerijad võtnud ligi kaks miljonit eurot, millest osa on kadunud.

Soome politsei hinnangul on kahe aasta jooksul jäetud tasumata 4,6 miljoni euro eest makse.

Skeemi kaks soomlasest autorit on Soomes varem majanduskuritegude eest karistatud ning neil oli ka kehtiv ärikeeld, uurimise algul olid nad mõlemad ja üks nende kaasosaline Eestist vahi all, kuid nüüdseks on kõik kolm kautsjoni vastu vabaduses.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: